مقاله مجامعت با حائض از منظر قرآن و طب که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۳ در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان از صفحه ۲۳ تا ۳۲ منتشر شده است.
نام: مجامعت با حائض از منظر قرآن و طب
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله قرآن کریم
مقاله طب
مقاله حیض
مقاله مجامعت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی زینب السادات
جناب آقای / سرکار خانم: اسماعیل زاده صدیقه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: قرآن کریم کتاب هدایت است و خداوند حکیم هر آنچه که جنبه هدایت گری داشته به صورت کلی بیان کرده است؛ باشد که در طول سالیان دراز با افزایش دانش بشری، توانایی فهم این مسایل به دست آید. از جمله مساله تحریم مجامعت با حائض تنها در یک آیه ۲۲۲ بقره مطرح شده که در حکمت و فلسفه تحریم آن فقط با لفظ اذیت و آزار بودن بدان اشاره شده و روایات علت تحریم آن را مشکلاتی چون زشت و ناقص الخلقه شدن، بیماری جذام، برص برای جنین برشمرده اند.
روش بررسی: در این مقاله نیمه مروری ضمن روش گردآوری اطلاعات از طریق کتابخانه و نرم افزار (اینترنت)، در مورد واژه «اذی» و سپس توصیف و تحلیل دیدگاه لغویان و مفسران در این باره، به بررسی تطبیقی حکمت تحریم مجامعت از منظر دیدگاه قرآن و روایات و دستاوردهای قطعی طب پرداخته شد.
یافته ها: نتایج کشفیات و استنباطات طبی علمی با توجه به شرایط فیزیولوژیک ایجاد شده برای حائض، نشان داد که دستاوردهای طبی می تواند موید و مشمول دیدگاه قرآن و روایات مبنی بر عوارض مجامعت در این ایام باشد و عدم رعایت آن موجب بروز آلودگی و بیماری در دستگاه تناسلی زن و مرد شود و این بیماری ها غیر از مشکلات روحی است که برای هر یک از زوجین به وجود می آید.
نتیجه گیری: دانش پزشکی نظر قرآن کریم و روایات را در مورد ممنوعیت رابطه جنسی در دوران قاعدگی تایید می کند.