مقاله ماستیت گرانولوماتوز ناشناخته و آرتریت مچ پا و زانو (گزارش موردی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در بیماریهای پستان ایران از صفحه ۵۳ تا ۵۶ منتشر شده است.
نام: ماستیت گرانولوماتوز ناشناخته و آرتریت مچ پا و زانو (گزارش موردی)
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ماستیت گرانولوماتوز ناشناخته
مقاله آرتریت مچ پا
مقاله آرتریت زانو

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اورنگ رضا
جناب آقای / سرکار خانم: روحی میترا
جناب آقای / سرکار خانم: واحدی محمدصادق
جناب آقای / سرکار خانم: کارگر سعید
جناب آقای / سرکار خانم: تقی پور شکوه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: ماستیت گرانولوماتوز ناشناخته یک بیماری التهابی خوش خیم و نادر سینه است که علت آن مشخص نیست. ماستیت گرانولوماتوز ناشناخته می تواند علایم ماستیت غیر زایمانی، آبسه سینه و اغلب کارسینومای سینه را تقلید کند. تشخیص آن با رد سایر علل بیماری های گرانولوماتوز سینه است و بیوپسی برای تایید تشخیص آن انجام می شود. درمان استانداردی برای آن وجود ندارد درمان IGM بحث برانگیز باقی مانده است، اما کورتیکواستروئیدها معمولا خط اول درمان است. اثر یک دوره کوتاه پردنیزون با دوز بالا (۶۰mg/day در طول ۳ هفته) می تواند موثر باشد. ما یک مورد ماستیت گرانولوماتوز ناشناخته همراه با آرتریت مچ پا و زانوی چپ را گزارش کردیم که به درمان کورتیکواستروئید پاسخ موفقیت آمیزی داده است.
معرفی بیمار: بیمار خانم ۳۶ ساله با ۳ زایمان سزارین و ۱ سقط و سابقه هیپوتیروییدی بدون سابقه بیماری برست و دیابت، بدون مصرف قرص های ضدبارداری با تورم و درد شدید در قسمت خارجی سینه چپ به پزشک مراجعه می کند. در ابتدا با توجه به شرح حال و معاینات انجام شده به عفونت سینه شک کردند و بیمار تحت درمان قرار گرفت. در طی مدت درمان بیمار دچار آرتریت مچ پا و زانوی چپ شد. به دنبال عدم پاسخ به درمان برای بیمار سونوگرافی و ماموگرافی درخواست شد و برای تشخیص قطعی بیوپسی از قسمت خارجی سینه چپ به عمل آمد. جواب پاتولوژی ماستیت گرانولوماتوز گزارش گردید و با رد سایر علل، آرتریت به ماستیت گرانولوماتوز نسبت داده شد. بیمار تحت درمان با کورتیکو استروئید قرار گرفت و هم اکنون حال وی خوب است.
بحث و نتیجه گیری: ماستیت گرانولوماتوز ایدئوپاتیک یک بیماری التهابی مزمن و نادر است که در زنان ۱۷-۴۲ سال دیده می شود. این بیماری علایم عفونت و کارسینوم سینه را تقلید می کند. علت آن مشخص نیست و تشخیص با رد سایر علل است و بیوپسی برای تایید تشخیص انجام می شود. درمان با یک دوره کوتاه مدت پردنیزون با دوز بالا است (که به تدریج دوز آن کاهش می یابد). در این گزارش موردی می توان نتیجه گرفت ماستیت گرانولوماتوز ناشناخته می تواند با آرتریت نیز بروز کند.