مقاله لیپوم ناحیه تکتوم مغز میانی: گزارش موردی و مرور مقالات که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد ۱۳۹۱ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۲۰۰ تا ۲۰۳ منتشر شده است.
نام: لیپوم ناحیه تکتوم مغز میانی: گزارش موردی و مرور مقالات
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله لیپوم تکتال
مقاله لیپوم کوادریژمینال پلیت
مقاله تومور مغز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خوشنویسان علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: میرکوهی مریم
جناب آقای / سرکار خانم: ارجی پور مهدی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: لیپوم های اینتراکرانیال نئوپلاسم های خوش خیم بسیار نادری هستند که کم تر از ۰٫۱% کل تومورهای اولیه مغز را تشکیل می دهند. این ضایعات عموما در خط وسط ایجاد می شوند و معمولا به طور اتفاقی در اتوپسی یا سی تی اسکن کشف می شوند. انسیدانس لیپوم اینتراکرانیال در اتوپسی ها حدود ۰٫۰۸-۰٫۴۶% است. این ضایعات خوش خیم رشد کندی دارند و معمولا بی علامت بوده و به ندرت به جراحی نیاز دارند.
معرفی بیمار: در این مقاله بیماری ۲۰ ساله را گزارش می کنیم که با شکایت سردرد، از حدود دو سال پیش مراجعه کرده است و در سی تی اسکن لیپوم سیسترن کوادری ژمینال بدون هیچ اثر فشاری روی عناصر عصبی یا افزایش فشار اینتراکرانیال مشاهده شد. سردردهای بیمار با اقدامات علامتی بهبود یافت. در اینجا به شرح یافته های سی تی اسکن و ام آرآی و مروری بر متون می پردازیم.
نتیجه گیری: با توجه به تجربه اخیر و یافته های موجود، به نظر می رسد انجام جراحی های وسیع در این ضایعات موردی نداشته و علایم بیماران با اقدامات کنسرواتیو و انجام شانت مایع مغزی- نخاعی در موارد هیدروسفالی قابل کنترل است.