مقاله قطعه بندی عبارات متون فارسی با استفاده از شبکه های عصبی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر ایران – ب مهندسی کامپیوتر از صفحه ۷۶ تا ۸۴ منتشر شده است.
نام: قطعه بندی عبارات متون فارسی با استفاده از شبکه های عصبی
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پردازش زبان های طبیعی
مقاله شبکه های عصبی
مقاله قطعه بندی
مقاله موتور جستجو

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: میردامادی محمدمهدی
جناب آقای / سرکار خانم: زارع بیدکی علی محمد
جناب آقای / سرکار خانم: رضائیان مهدی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
قطعه بندی کلمات و عبارات متن، یکی از فعالیت های اصلی در حوزه پردازش زبان های طبیعی است. اکثر برنامه های پردازش زبان های طبیعی به یک پیش پردازش برای استخراج کلمات متن و تشخیص عبارات احتیاج دارند. هدف اصلی و نهایی قطعه بندی عبارات، به دست آوردن کلمات معنی دار همراه با پیشوندها و پسوندهایشان است و این فعالیت متناسب با زبان های طبیعی مختلف می تواند سخت یا آسان باشد. در زبان فارسی به علت وجود فاصله و نیم فاصله، عدم توجه کاربران به فاصله گذاری ها و نبود قواعد دقیق در نوشتن کلمات چندقسمتی، تشخیص و قطعه بندی کلمات چندقسمتی و مرکب با مشکلات و پیچیدگی های خاص خود رو به رو است.
در این مقاله برآنیم تا با استفاده از شبکه های عصبی، یک روش آماری برای قطعه بندی عبارات متون فارسی جهت استفاده در موتورهای جستجو ارائه کنیم. الگوریتم پیشنهادی شامل ۴ فاز است که با استفاده از احتمال رخداد تک کلمات و دوکلمه ای های موجود در پیکره و با دقت ۸۹٫۶% عمل قطعه بندی را انجام می دهد. نتایج آزمایشات نشان دادند این روش می تواند با قطعه بندی بهتر عبارات، بهبود نسبی در کارایی روش های معمول به وجود آورد.