مقاله غمزدرمانی در پزشکی ایرانی و مقایسه آن با بازتاب درمانی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در طب سنتی اسلام و ایران از صفحه ۳۹۵ تا ۴۰۵ منتشر شده است.
نام: غمزدرمانی در پزشکی ایرانی و مقایسه آن با بازتاب درمانی
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله غمز
مقاله مالیدن
مقاله پزشکی ایرانی
مقاله بازتاب درمانی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جلادت امیرمحمد
جناب آقای / سرکار خانم: عطارزاده فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: همایونی کی نوش

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
غمز، واژه ای اختصاصی در طب ایرانی به معنای فشردن با انگشت است که با هدف درمان خاصی بر روی مناطقی از بدن اعمال می شود. امروزه به درمان از طریق اعمال فشار بر نقاط واقع در دست و پا، بازتاب درمانی گفته می شود. بازتاب درمانی با غمزدرمانی ایرانی شباهت هایی دارد که ناشی از مرتبط دانستن فشاربه اعضا با عملکرد ارگان ها از طریق مسیرهایی مشابه است.
این مسیر ارتباطی در پزشکی ایرانی تحت عنوان مسیر های محاذات شناخته شده است که در واقع سیر حرکت مواد در بدن را نشان می دهند. پزشک ایرانی با شناخت این مسیر و غمزدرمانی که یکی از راه های انتقال مواد محسوب می شود، می تواند جریان آسیب را از سمت عضو آسیب دیده منحرف سازد و به رفع بیماری کمک کند.
شناخت مسیر ارتباطی اعضا و نظریه انتقال مواد در طب ایرانی ضمن اینکه زمینه استفاده از مکتوبات به جا مانده از مطالعات نسل اندر نسل حکمای ایرانی را فراهم می سازد، می تواند به رفع ابهاماتی که در زمینه بازتاب درمانی وجود دارند کمک کند، علاوه بر آن به تحقیقاتی که در این زمینه صورت می گیرند جهت می دهد.