مقاله عنوان فارسی: نگرشی بر اجرای آیین تعزیه در آثار سفرنامه نویسان دربار ناصرالدین شاه (عنوان عربی: نظره علی اجراء مراسم التعزیه فی آثار أصحاب کتب الرحلات فی بلاط الملک ناصرالدین) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۰ در تاریخ در آینه پژوهش از صفحه ۱۰۷ تا ۱۳۲ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: نگرشی بر اجرای آیین تعزیه در آثار سفرنامه نویسان دربار ناصرالدین شاه (عنوان عربی: نظره علی اجراء مراسم التعزیه فی آثار أصحاب کتب الرحلات فی بلاط الملک ناصرالدین)
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: تعزیه
مقاله قاجار
مقاله ناصرالدین شاه
مقاله سفرنامه ها (کلیدواژه عربی: التعزیه
مقاله القاجار
مقاله الملک ناصر الدین
مقاله کتب الرحلات)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صادقی حمید
جناب آقای / سرکار خانم: دهقان نژاد مرتضی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
آیین تعزیه پس از پشت سر گذاشتن مراحل تاریخی، در دوره صفویه تا حدودی شکل اصلی خود را یافت و در دوره قاجار به اوج تکامل خود رسید. تلاش گسترده پادشاهان قاجار در برگزاری مراسم مذهبی، در رشد و تکامل این آیین موثر افتاد به شکلی که رشد کمی و کیفی تعزیه در این دوره به بالاترین حد خود رسید. توجه ناصرالدین شاه به اجرای این نمایش مذهبی بیش از سایر پادشاهان این سلسله بود. بازتاب برگزاری این آیین مذهبی در سفرنامه های این دوره، موضوع این پژوهش است. تلاش شده است با نگاهی تاریخی به تکامل آیین تعزیه از دوره های قبل تا دوره قاجار، دیدگاه و نگرش خارجیان دربار ناصری به برگزاری این مراسم مذهبی بر اساس آثار به جا مانده از آنها بررسی شود.