مقاله عنوان فارسی: نور مهدی، هدایتگری از فراسوی آینده (عنوان عربی: نور الإمام المهدی مشعل هدایه ینیر آفاق المستقبل) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در انتظار موعود از صفحه ۴۹ تا ۷۰ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: نور مهدی، هدایتگری از فراسوی آینده (عنوان عربی: نور الإمام المهدی مشعل هدایه ینیر آفاق المستقبل)
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: مهدی و هدایت شدگی
مقاله مصباح الهدی
مقاله فانوس دریایی
مقاله هدایت گری و راه یابی
مقاله استعاره
مقاله داستان پردازی (کلیدواژه عربی: المهدی والهدایه
مقاله مصباح الهدی
مقاله فانوس البحر
مقاله الهادی والدلیل
مقاله الأستعاره
مقاله القصه الخیالیه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پورعزت علی اصغر
جناب آقای / سرکار خانم: علیپور میثم
جناب آقای / سرکار خانم: سعدآبادی علی اصغر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
تجلی انتظار بر فراگرد آینده سازی، از جمله جلوه های بسیار مهم و تحلیل ناشده مهدویت است. شأن امام مهدی (عج) در هدایت گری مردم، در دوران غیبت نیز تامل برانگیز است و بر شکل گیری روندهای آینده تاثیر شگرفی دارد؛ تا حدی که می توان گفت، نام، کردار و منش ادراک شده او، همچون فانوسی در تاریکی دریا، هدایتگر کشتی های سردرگمی است که در ابهام خود در مسیر آینده، در معرض انحراف و گم گشتگی قرار دارند.
رویکرد استعاره ای به منزلت امام، به منزله فانوس هدایت و چراغ روشنی بخش مسیر مردم از حال به آینده، در امتداد تعابیری در سنت چهارده معصوم (ع)، نظیر «مصباح الهدی» و «طاووس اهل جنت» ذکر می شود. این رویکرد، در امتداد مضامین آیات شریف و ادعیه وارد شده که شناخت امام را شرط ناگزیر فلاح و رستگاری و حفظ ایمان دانسته، اطاعت آگاهانه از ایشان را لازمه اسلام و بندگی در پیشگاه پروردگار می داند؛ مورد تاکید قرار می گیرد و معرفت امام را نتیجه معرفت ثقلین و اطاعت از امر پروردگار فرض می کند.
نتیجه آن که شأن امام معصوم (ع) در ظهور و غیبت، همواره هدایتگر آحاد بندگان خداوند متعال بوده، آیت هدایت و چراغ روشنی بخش راه آنان به سوی آینده ای است که در اعماق زمان پیش رو قرار دارد.