مقاله عنوان فارسی: نقش ابزاری موسیقی در اتصاف نفس به فضائل اخلاقی (عنوان عربی: الدور الأداتی للموسیقی فی اتصاف النفس بالفضائل الأخلاقیه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در پژوهش نامه اخلاق از صفحه ۷ تا ۲۴ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: نقش ابزاری موسیقی در اتصاف نفس به فضائل اخلاقی (عنوان عربی: الدور الأداتی للموسیقی فی اتصاف النفس بالفضائل الأخلاقیه)
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: موسیقی
مقاله اخلاق اسلامی
مقاله اخلاق غیردینی
مقاله فضائل و رذائل نفسانی (کلیدواژه عربی: الموسیقی
مقاله الأخلاق الإسلامیه
مقاله الأخلاق غیر الدینیه
مقاله الفضایل والرذایل النفسانیه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شایسته حسین
جناب آقای / سرکار خانم: خسروپناه عبدالحسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
تاثیر موسیقی بر اخلاق انسان با توجه به قدمت تاریخی کاربرد اخلاقی و تربیتی آن، امری انکارناپذیر است. دیدگاه اخلاق غیردینی با استقبال از موسیقی، از آن به عنوان ابزاری برای تربیت روح و کسب خصال خوب انسانی بهره گرفته است. البته در این دیدگاه، جایی برای موسیقی های غیرمعتدل و معارض با خصال اخلاقی و انسانی وجود ندارد و تنها به آن نوع از موسیقی توجه شده که از نظر فرم و محتوا در جهت اعتدال و ارزش های اخلاقی قرار داشته است. گرچه به لحاظ منطقی، نسبت بین موسیقی و غنا عموم و خصوص مطلق است، در دیدگاه اخلاق اسلامی، حساسیت های شدید در باب غنا جایگاه موسیقی های ارزشی را نیز متزلزل کرده است. این مقاله درصدد بررسی کیفیت تاثیرگذاری موسیقی بر خلقیات نفسانی انسان و تبیین جایگاه ابزاری موسیقی در کسب اوصاف اخلاقی انسان در دانش اخلاق است.