مقاله عنوان فارسی: نصیرالدین طوسی و گفتمان مهار در عهد نامسلمانی ایلخانان (عنوان عربی: نصیر الدین الطوسی و حوار السیطره فی عصر الایلخانیین غیر المسلمین) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی از صفحه ۹۳ تا ۱۰۸ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: نصیرالدین طوسی و گفتمان مهار در عهد نامسلمانی ایلخانان (عنوان عربی: نصیر الدین الطوسی و حوار السیطره فی عصر الایلخانیین غیر المسلمین)
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: مغول
مقاله ایران
مقاله ایلخانان
مقاله نصیرالدین طوسی
مقاله گفتمان مهار (کلیدواژه عربی: المغول
مقاله ایران
مقاله الایلخانیون
مقاله نصیرالدین الطوسی
مقاله حوار السیطره)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رضوی سیدابوالفضل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
واگرایی جامعه و حکومت و تقابل عناصر ایرانی با فرهنگ مغولان، که در پی عملکرد آنها در عهد هجوم و چند دهه نابسامانی پس از آن حاصل شده بود، با تشکیل حکومت ایلخانی تعدیل شد و عناصر ایرانی را به هم گرایی با مغولان و تعامل با ایلخانان سوق داد. تعامل مذکور، سیاستی حساب شده در جهت تعدیل مشی حکومتی مغول، در برخورد با جامعه و اقتصاد و تلاش در راستای مهار رفتار مغولها و همنوایی با عناصر بومی بود. اگر سلسله تلاش هایی که در جهت تعدیل رفتار مغولان با هدف احیای فکر و فرهنگ ایرانی اسلامی و نزدیک کردن قوم غالب با مولفه های مدنی ایرانی صورت گرفت را «گفتمان مهار» نام گذاری کنیم، مقاله حاضر در پی آن است که سهم نصیرالدین طوسی، فیلسوف بزرگ دنیای اسلامی را درخصوص این گفتمان و میزان کارآمدی آن بررسی نماید.