مقاله عنوان فارسی: نافذ بودن وصیت، جهت استفاده بهینه از اعضای بدن موصی از دیدگاه فقه اسلامی (عنوان عربی: کون الوصیه نافذه للاستفاده الخیره من جوارح الموصی بعد الموت علی رأی الفقه الإسلامی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در پژوهش های فقه و حقوق اسلامی (فقه و مبانی حقوق اسلامی) از صفحه ۶۱ تا ۷۸ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: نافذ بودن وصیت، جهت استفاده بهینه از اعضای بدن موصی از دیدگاه فقه اسلامی (عنوان عربی: کون الوصیه نافذه للاستفاده الخیره من جوارح الموصی بعد الموت علی رأی الفقه الإسلامی)
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: وصیت
مقاله مرگ مغزی
مقاله مرگ طبیعی
مقاله مخالف
مقاله موافق
مقاله ولی میت (کلیدواژه عربی: الوصیه
مقاله الموت المخحی
مقاله الموت الطبیعی
مقاله المخالف
مقاله الموافق
مقاله و فی المیت)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شفیعی مازندرانی سیدمحمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
انسان مملوک خداست و طبق اجازه اوست که هر کس مالک خود و اعمال خود می باشد و اختیار تصمیم گیری راجع به اعضاء بدن خود تا آنجا که زندگیش به خطر نیفتد را دارد. همچنین اختیار وصیت کردن راجع به این که پس از فوت او با اموال و متعلقات او چه معامله ای شود، حق هرکسی است و از آن جمله است اختیار وصیت او راجع به استفاده یا عدم استفاده از اعضای بدن او در صورت وقوع مرگ (چه مرگ طبیعی و چه مرگ مغزی). در این تحقیق محقق شد که استفاده بهینه از اعضای بدن میت در صورت وقوع مرگ مغزی بلامانع است و اگر وصیت صورت نگیرد ولی اولیاء میت اجازه دهند باز هم استفاده از اعضاء بدن میت جایز است و به طور کلی در این تحقیق به اثبات رسید که استفاده از اعضای بدن، میت جهت حل مشکل انسان مسلمان زنده دیگر بلا اشکال است.