مقاله عنوان فارسی: ناتو و سیاست دفاعی و امنیتی اروپایی: تعامل یا تقابل؟ (عنوان عربی: الناتو و السیاسه الدفاعیه و الأمنیه الأروبیه (ESDP): التعامل أم المواجهه؟) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۰ در آفاق امنیت از صفحه ۱۶۳ تا ۱۹۵ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: ناتو و سیاست دفاعی و امنیتی اروپایی: تعامل یا تقابل؟ (عنوان عربی: الناتو و السیاسه الدفاعیه و الأمنیه الأروبیه (ESDP): التعامل أم المواجهه؟)
این مقاله دارای ۳۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: ناتو
مقاله سیاست دفاعی و امنیتی اروپایی
مقاله امنیت همکاری جویانه
مقاله اتحادیه اروپا (کلیدواژه عربی: الناتو
مقاله السیاسه الدفاعیه و الأمنیه الأروبیه
مقاله الأمن التعاملی
مقاله الأمن الأروبی)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پوراسمعیلی نجمیه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
قاره اروپا همواره مهد ظهور ترتیبات امنیتی بوده است که خود را متعهد به امنیت اروپا می دانستند. برای مثال، نظام توازن قوا و کنسرت اروپا از معروف ترین نظام های امنیتی اروپا بودند. پس از جنگ جهانی دوم، اروپا به علت فقدان نظام امنیتی مستقل و مختص خود برای تامین امنیت به ناتو متکی شد که در آن ایالات متحده آمریکا نقشی اصلی داشت. از این رو برای اولین بار اروپا به نظامی امنیتی تکیه کرد که بومی نبود. پس از فروپاشی شوروی و رفع تهدید آن، کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای داشتن نظام امنیتی مستقل تلاش کردند که به ایجاد سیاست دفاعی و امنیت اروپایی (ESDP) انجامید. بررسی رابطه میان ناتو و سیاست دفاعی و امنیت اروپایی و تاثیر آن بر امنیت اروپا هدف اصلی این نوشتار است.