مقاله عنوان فارسی: مقایسه ختم ولایت از نگاه قیصری و حکیم قمشه ای (عنوان عربی: مقارنه خاتمیه الولایه بین نظر القیصری والحکیم القمشه ای) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۰ در معارف عقلی از صفحه ۷۷ تا ۹۸ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: مقایسه ختم ولایت از نگاه قیصری و حکیم قمشه ای (عنوان عربی: مقارنه خاتمیه الولایه بین نظر القیصری والحکیم القمشه ای)
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: ختم ولایت
مقاله امیرالمومنین
مقاله مهدی
مقاله عیسی
مقاله ابن عربی
مقاله قیصری
مقاله آقامحمدرضا قمشه ای (کلیدواژه عربی: ختم الولایه
مقاله أمیرالمؤمینین
مقاله المهدی
مقاله عیسی
مقاله ابن عربی
مقاله القیصری
مقاله السید محمدرضا القمشه ای)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فتاحی اردکانی احسان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
از بحث های مهم مکتب ابن عربی، بحث کیستی ختم ولایت است. شارحان مکتب ابن عربی، به ویژه قیصری و حکیم قمشه ای، هر کدام با دلایلی به ارائه نظریه پرداخته اند. قیصری بر این باور است که ختمیت ولایت مطلقه از آن حضرت عیسی (ع) و ختمیت ولایت مقیده از آن ابن عربی است، او ختمیت حضرت مهدی را نمی پذیرد، چنان که به ختمیت امیرالمومنین اشاره ای نمی کند اما حکیم قمشه ای معتقد است امامان معصوم و نیز عیسی و ابن عربی همگی خاتم اولیا هستند؛ زیرا ختم ولایت اطلاق های گوناگونی دارد و می توان بر اساس هر یک از این اطلاق ها، به ختمیت اشخاص پیش گفته باور داشت. در نوشتار پیش رو دیدگاه این دو شارح در این موضوع مقایسه، و مشخص شده است که دیدگاه قیصری ناقص و در حل عبارت های ابن عربی ناکارآمد است و دیدگاه حکیم قمشه ای نیز هر چند از اشکال های قیصری پیراسته است، در پاره ای موارد با اشکال هایی رو به رو است.