مقاله عنوان فارسی: مطالعه معیار بلوغ در تحقق مسوولیت کیفری در لسان شارع، متشرعین و حقوق ایران (عنوان عربی: دراسه عن معیار المراهقه فی تحقق المسؤولیه الجزائیه لدی الشرع و المتشرعین و الحقوق الایرانیه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در پژوهش های فقه و حقوق اسلامی (فقه و مبانی حقوق اسلامی) از صفحه ۸۷ تا ۱۰۴ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: مطالعه معیار بلوغ در تحقق مسوولیت کیفری در لسان شارع، متشرعین و حقوق ایران (عنوان عربی: دراسه عن معیار المراهقه فی تحقق المسؤولیه الجزائیه لدی الشرع و المتشرعین و الحقوق الایرانیه)
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: مسوولیت کیفری
مقاله بلوغ
مقاله فقه امامیه
مقاله حقوق کیفری ایران (کلیدواژه عربی: المسؤولیه الجزائیه
مقاله المراهقه
مقاله فقه الإمامیه
مقاله الحقوق الجزائیه الایرانیه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قیاسی جلال الدین
جناب آقای / سرکار خانم: حیدری مسعود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
ارائه ملاکی مشخص برای آغاز دوره ای که با شروع آن با فرد همانند بزرگسالان برخورد می شود و مسوولیت تام کیفری دارد، در هر نظام حقوقی از جمله حقوق اسلام و حقوق کیفری ایران امری ضروری است. در این مقاله با بررسی آیات و روایات مختلف درباره بلوغ و مسوولیت کیفری و همچنین نظرات حقوقی به تجزیه و تحلیل ملاک های مسوولیت کیفری در آیات قرآن و روایات و احادیث معصومین (ع) و میزان تطبیق آن با معیار بلوغ و مسوولیت کیفری که در حقوق کیفری ایران اعمال می شود، اشاره می گردد. بنابراین با بررسی مفهوم و ماهیت بلوغ، معیارهای ارائه شده برای تحقق بلوغ در مسوولیت کیفری ابتدا در آیات قرآن کریم و سنت و پس از آن در نظر فقهای شیعه و در نهایت در حقوق کیفری ایران بررسی می شوند. در نهایت از این مباحث روشن می گردد که به موجب آیات قرآن کریم و سنت معصومین (ع) ملاک مسوولیت نه صرفا تشریعی، بلکه مجموعه نشانه هایی تکوینی است که در آن، سن موضوعیت ندارد و حداقل شرایط لازم برای تحقق مسوولیت، در سنین مشخص شده محقق می گردد.