مقاله عنوان فارسی: مدیریت هوش هیجانی در اخلاق فردی اجتماعی با رویکرد اسلامی (عنوان عربی: اداره الذکاء الانفعالی فی الأخلاق الفردیه والاجتماعیه بتوجه اسلامی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در پژوهش نامه اخلاق از صفحه ۱۶۵ تا ۱۸۵ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: مدیریت هوش هیجانی در اخلاق فردی اجتماعی با رویکرد اسلامی (عنوان عربی: اداره الذکاء الانفعالی فی الأخلاق الفردیه والاجتماعیه بتوجه اسلامی)
این مقاله دارای ۲۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: مدیریت اخلاقی
مقاله روابط اخلاقی
مقاله هوش هیجانی
مقاله ارتباط فردی
مقاله ارتباط اجتماعی
مقاله دیدگاه های اسلامی (کلیدواژه عربی: الإداره الأخلاقیه
مقاله العلاقات الأخلاقیه
مقاله الذکاء الإنفعالی
مقاله العلاقات الفردیه
مقاله العلاقات الإجتماعیه
مقاله الرؤیه الإسلامیه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نهاردانی حمید
جناب آقای / سرکار خانم: امینی زاده علی
جناب آقای / سرکار خانم: کیوانلو فرزانه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
ابزار عقل برای اندیشیدن به شیوه منطقی، و هوش برای اندیشیدن به شکل انتزاعی، از مواهب خدادادی است. مکاتب مختلف بشری به گونه های متفاوتی به تبیین انسان و ویژگی های او پرداخته ولی از شناخت و تبیین همه جانبه درمورد انسان ناتوان بوده اند. اما دین اسلام به انسان به عنوان موجودی چند بعدی و دارای کارکردهای اخلاقی، توجه ویژه ای دارد. اسلام برای مدیریت رفتار انسانی، مومنان را به خودآگاهی، خودسازی و تهذیب و شناخت فضیلت ها و زیبایی های اخلاقی تشویق می کند که مقدمه ای برای خداشناسی است. این کنترل رفتارهای درونی و بیرونی، همان مدیریت هوش هیجانی است. هوش هیجانی یکی از مسائلی است که مدتی است بشر امروزی به آن توجه کرده، ولی اسلام از قرن ها پیش به زندگی بشر در ابعاد مختلف نگریسته است. قرآن کریم، نهج البلاغه، احادیث و روایات به عنوان مهم ترین منابع علمی اخلاقی و تربیتی اسلام، در کنار دیگر امور زندگی، قابلیت ها و کارکرد هوش هیجانی را برای انسان ها به ویژه مومنان یادآور شده اند تا از طریق مدیریت عواطف و هیجانات در فعالیت های روزمره و رفتارهای انسانی به خصوص در تعامل با انسان ها به هدف غایی خلقت خود نزدیک شوند.