مقاله عنوان فارسی: ماهیت گارانتی، آثار و احکام آن از منظر فقه امامیه و حقوق ایران (عنوان عربی: ماهیه الضمانه، آثارها و أحکامها علی فقه الإمامیه و الحقوق الإیرانیه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۳ در پژوهش های فقه و حقوق اسلامی (فقه و مبانی حقوق اسلامی) از صفحه ۱۴۷ تا ۱۶۴ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: ماهیت گارانتی، آثار و احکام آن از منظر فقه امامیه و حقوق ایران (عنوان عربی: ماهیه الضمانه، آثارها و أحکامها علی فقه الإمامیه و الحقوق الإیرانیه)
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: گارانتی
مقاله ضمان
مقاله متعهد
مقاله متعهدله (کلیدواژه عربی: الضمانه
مقاله الضمان
مقاله المتعهد
مقاله المتعهد له)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ملائی کندلوس فخراله
جناب آقای / سرکار خانم: پاکی سمیرا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
گارانتی کالاها در تجارت از جلوه ویژه ای برخوردار است که نوع و مدت آن در اراده خریدار جهت ابتیاع کالاها، نقش بسزایی دارد. گارانتی یا ضمانت نامه اگر چه به صراحت در متون فقهی مطرح نمی باشد ولی زیر عنوان ضمان از دیرباز مورد بحث علما و فقهای اسلامی بوده است. ضرورت رضایت مشتری یا مصرف ننده کالا دغدغه دوسویه مولد و خریدار است که با هدف سود و بهره بیشتر مطرح می شود و علما و فقهای اسلامی نیز نظریات متنوعی را با دیدگاه موازین اسلامی به نفع مصرف کننده مطرح نمودند که در باب ضمان – مباحث نزدیک و در ارتباط با گارانتی- مورد بررسی قرار گرفته است. مباحث فقهی و حقوقی موید آن است که خریدار یا متعهدله از حقوق حق فسخ برخوردار است و در مقابل متعهد نیز نسبت به تعمیر، تعویض کالا و لوازم مورد نظر یا تادیه خسارت و جبران ضرر متعهدله ملتزم است.