مقاله عنوان فارسی: عوامل موثر ورود و گسترش تشیع امامی در بیهق (سبزوار) از آغاز تا حمله مغول (عنوان عربی: العوامل التی أثرت فی انتشار التشیع فی مدینه بیهق – سبزوار – منذ البدایه حتی هجوم المغول) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در تاریخ در آینه پژوهش از صفحه ۳۹ تا ۶۴ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: عوامل موثر ورود و گسترش تشیع امامی در بیهق (سبزوار) از آغاز تا حمله مغول (عنوان عربی: العوامل التی أثرت فی انتشار التشیع فی مدینه بیهق – سبزوار – منذ البدایه حتی هجوم المغول)
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: بیهق
مقاله سبزوار
مقاله تشیع
مقاله شیعه
مقاله سادات
مقاله امام رضا (ع)
مقاله فرهنگ و اندیشه و شیعیان امامی (کلیدواژه عربی: بیهق
مقاله سبزوار
مقاله التشیع
مقاله الشیعه
مقاله الساده من أبناء الأئمه وأحفادهم
مقاله الإمام الرضا (ع)
مقاله الثقافه والفکر
مقاله الشیعه الإمامیه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: افلاکیان مجید
جناب آقای / سرکار خانم: پیشوایی مهدی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
بیهق نام قدیمی سبزوار و یکی از شهرهای پیشگام در تشیع، همانند قم و کاشان است. ریشه های تشیع بیهق به اواسط قرن اول هجری برمی گردد. در این پژوهش به بررسی زمان و عوامل ورود و گسترش تشیع امامی بیهق از صدر اسلام تا حمله مغول (۶۱۷م) پرداخته شده است.
حضور خاندان قنبر و برخی از صحابه رسول الله (ع) در بیهق، حضور امام رضا (ع) در نیشابور و طوس در نزدیکی بیهق، حمایت مردم از قیام یحیی بن زید، وجود علما و کتاب های شیعی در این دیار، مهاجرت سادات به این منطقه و محبت مردم به خاندان رسول (ص) و نیز وجود اشعار شیعی، از جمله عوامل ورود و گسترش تشیع امامی در بیهق است.