مقاله عنوان فارسی: شاخصه های راهبرد امنیت انرژی روسیه در قبال اتحادیه اروپا (عنوان عربی: مؤشرات إستراتیجیه أمن الطاقه لروسیا إزاء الإتحاد الأروبی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۰ در آفاق امنیت از صفحه ۳۷ تا ۶۶ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: شاخصه های راهبرد امنیت انرژی روسیه در قبال اتحادیه اروپا (عنوان عربی: مؤشرات إستراتیجیه أمن الطاقه لروسیا إزاء الإتحاد الأروبی)
این مقاله دارای ۳۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: انرژی (نفت و گاز طبیعی)
مقاله امنیت انرژی
مقاله روسیه
مقاله امنیت اتحادیه اروپا
مقاله راهبرد
مقاله عرضه و تقاضای انرژی (کلیواژه عربی: الطاقه (النفط و الغاز الطبیعی)
مقاله أمن الطاقه
مقاله روسیا
مقاله أمن الإتحاد الأروبی
مقاله الإستراتیجیه
مقاله عرض و طلب الطاقه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دهقانی فیروزآبادی سیدجلال
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی سیدرحمان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مصرف بالا و نیاز روزافزون اتحادیه اروپا به انرژی به علت کمبود منابع انرژی به خصوص نفت و گاز طبیعی و به تبع آن نیاز این اتحادیه به واردات انرژی به خصوص از روسیه به عنوان بزرگ ترین دارنده منابع گاز طبیعی جهان موجب شده است که مسکو به منظور استفاده از انرژی به عنوان ابزاری برای اجرای اهداف مد نظر خود در حوزه سیاسی و اقتصادی تلاش روزافزون کند. چون این موضوع می تواند پیامدهای درازمدت امنیتی برای اتحادیه اروپا در برداشته باشد، این مقاله به ارزیابی شاخصه های راهبرد انرژی روسیه در قبال اتحادیه اروپا می پردازد. سوال اصلی پژوهش آن است که روسیه از چه راهبردهایی در حوزه انرژی در قبال اتحادیه اروپا استفاده می کند و هدف این کشور از اعمال این سیاست ها چیست؟ پاسخ موقت به این سوال، به عنوان فرضیه پژوهش، آن است که روسیه با تشدید کنترل بر بخش انرژی و شرکت های نفت و گاز طبیعی، کنترل انحصاری تقاضا و عرضه انرژی، عدم تصویب پیمان منشور انرژی و… نبض تپنده اقتصاد غرب و منابع انرژی را در دست می گیرد و با وابستگی بیشتر اتحادیه اروپا، خود را به منبع انحصاری تامین انرژی آن تبدیل می کند.