مقاله عنوان فارسی: سیر تحول نقش امامان شیعه در احیای تئوری امامت الهی (عنوان عربی: مسار تطور دور ائمه الشیعه فی أحیاء نظریه الامامه الألهیه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی از صفحه ۵۱ تا ۷۰ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: سیر تحول نقش امامان شیعه در احیای تئوری امامت الهی (عنوان عربی: مسار تطور دور ائمه الشیعه فی أحیاء نظریه الامامه الألهیه)
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: تئوری امامت
مقاله امامت الهی
مقاله امامت منصوصی
مقاله وصایت
مقاله خلیفه اله (کلیدواژه عربی: نظریه الامامه
مقاله الامامه الالهیه
مقاله الامامه المنصوص علیها
مقاله الوصایه
مقاله خلیفه اله)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: منتظرالقائم اصغر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
امامت دینی و سیاسی در همه ادیان و مذاهب مطرح بوده و در اسلام نیز مساله امامت همواره مورد نظر بوده است و مسلمانان پس از رحلت رسول خدا (ص) به دو گروه تقسیم شدند: عده ای هوادار نظریه نص و امامت الهی و عده ای هوادار نظام خلافت گردیدند. در این میان دوستداران اهل بیت (ع) از تئوری امامت الهی، طرف داری کردند و امامان دوازده گانه (امام علی (ع) و فرزندانش از فاطمه زهرا (ع)) را جانشینان به نص و وارثان واقعی رسول الله (ص) می دانستند. هر کدام از امامان در تبیین نظریه امامت الهی نظراتی ارائه کردند که در این مقاله به سیر تحول نقش آنان در تبیین نظریه امامت الهی خواهیم پرداخت. فرضیه آن است که امامان شیعه با درک شرایط سیاسی و اجتماعی دوران خود در تبیین و احیا نظریه امامت الهی تلاش وسیعی را به عمل می آوردند. روش تحقیق در این مقاله، توصیفی – تحلیلی و از منابع دست اول استفاده شده است.