مقاله عنوان فارسی: سفر زیارتی حج در دوره قاجار بر مبنای سفرنامه های رجال دوره قاجاری (عنوان عربی: الحج فی العهد القاجاری (فی أسفار شخصیات هذا العهد)) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۱ در تاریخ در آینه پژوهش از صفحه ۲۱ تا ۴۸ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: سفر زیارتی حج در دوره قاجار بر مبنای سفرنامه های رجال دوره قاجاری (عنوان عربی: الحج فی العهد القاجاری (فی أسفار شخصیات هذا العهد))
این مقاله دارای ۲۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: مراسم حج
مقاله رجال قاجار
مقاله سفرنامه های حج و مسیر های حج (کلیدواژه عربی: مناسک الحج
مقاله شخصیات العهد القاجاری
مقاله أسفار الحج
مقاله الطرق التی یسلکها الحجاج)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: علی صوفی علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: زاور علی اکبر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
نوشتار حاضر به بررسی سفرنامه های حج رجال دوره قاجار می پردازد و با رویکردی توصیفی – تحلیلی، انجام مراسم حج توسط ایرانیان را در آن دوره تاریخی بررسی می کند. پرسش اساسی در این مقاله این است که مراسم حج توسط ایرانیان در آن روزگار به چه صورت انجام می شد و متاثر از چه عواملی بود. به نظر می رسد این سفر و به طور کلی چگونگی اجرای این مناسک و زیارت اماکن متبرکه آن سرزمین توسط ایرانیان شدیدا تحت تاثیر اختلافات ریشه دار اعتقادی و تاریخی مذاهب تشیع و تسنن بوده است. علاوه بر این، با توجه به تسلط دولت عثمانی بر این منطقه جغرافیایی، روابط بین دولت های ایران و عثمانی و نیز اوضاع سیاسی اجتماعی روزگار، نقش تعیین کننده ای در این خصوص داشته است. افزون بر این، اوضاع و احوال جغرافیایی و محیطی از قبیل بعد مسافت، گرمای شدید، بی آبی وخشکسالی و بیماری های مسری نیز در این خصوص بی تاثیر نبوده است.