مقاله عنوان فارسی: راهبردهای امنیتی غرب در برخورد با بیداری جهان اسلام (عنوان عربی: الإستراتیجیات الأمنیه للغرب لمواجهه الصحوه الإسلامیه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۰ در آفاق امنیت از صفحه ۴۷ تا ۶۹ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: راهبردهای امنیتی غرب در برخورد با بیداری جهان اسلام (عنوان عربی: الإستراتیجیات الأمنیه للغرب لمواجهه الصحوه الإسلامیه)
این مقاله دارای ۲۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: بیداری جهان اسلام
مقاله غرب
مقاله راهبرد امنیتی غرب
مقاله بازنمایی اسلام (کلیدواژه عربی: الولایات المتحده الأمریکیه الهیجمونیه
مقاله الثقل الإستراتیجی
مقاله الشرق الأوسط
مقاله الصحوه الإسلامیه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رهبر عباسعلی
جناب آقای / سرکار خانم: اسلامی روح اله
جناب آقای / سرکار خانم: ذوالفقاریان فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اسلام توانسته است جغرافیای یکدستی به لحاظ فرهنگ، تاریخ و اهمیت سرزمینی در خاورمیانه ایجاد کند. در دوره معاصر چهار موج بیداری اصلاحی، انتقادی، رادیکال و مدنی به صورت جمعی و خودآگاهی تحولات سیاسی مانند مشروطه، انقلاب، دیکتاتوری مدرن و جنبش های دموکراسی خواه را در این منطقه شکل داده اند. کنشگران غربی با استفاده از یافته های نظری و تجربی برای حفظ منافع خود از جمله ایجاد امنیت در خاورمیانه، حفظ اقتصاد سیاسی انرژی دنیا و حفاظت از دیکتاتوری های مدرن و پسامدرن سعی کرده اند برنامه هایی بسیار دقیق و راهبردی دنبال کنند. این مقاله درصدد یافتن پاسخ این پرسش است که چه شرایطی در کشورهای اسلامی امکان پیاده کردن راهبرد را می دهد؟ از سوی دیگر، راهبردهای امنیتی غرب به صورت کلی چه بوده و غربی ها چه راهکارهایی برای رسیدن به اهداف سیاسی خود تاکنون انتخاب کرده اند؟