مقاله عنوان فارسی: رابطه میان عشق رمانتیک و تحقق ارزش های زوجیت (عنوان عربی: العلاقه بین الحب الرومانسی و تحقق القیم الزوجیه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در مطالعات راهبردی زنان (کتاب زنان) از صفحه ۲۴۷ تا ۲۸۳ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: رابطه میان عشق رمانتیک و تحقق ارزش های زوجیت (عنوان عربی: العلاقه بین الحب الرومانسی و تحقق القیم الزوجیه)
این مقاله دارای ۳۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: ارزش های زوجیت
مقاله عشق رمانتیک
مقاله همسرگزینی
مقاله خانواده
مقاله طلاق
مقاله اخلاق (کلیدواژه عربی: القیم الزوجیه
مقاله الحب الرومانسی
مقاله اختیار الزوج
مقاله الأسره
مقاله الطلاق)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طالبی ابوتراب
جناب آقای / سرکار خانم: ویسی سیمین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
عشق رمانتیک به عنوان یکی از معیارهای انتخاب همسر در جامعه امروزی، ناظر به معیارهای فردی و ذهنی و همچنین معیارهای ظاهری است. از آنجا که عشق رمانتیک ریشه در فرهنگ غربی داشته و با معیارهای سنتی جامعه ما مطابق نیست، بررسی رابطه آن با تحقق ارزش های زوجیت ضروری به نظر رسید. برای بررسی این پدیده از نظریه زبان جهانی عشق هندریکس و نظریه استرنبرگ استفاده شده است. داده های تحقیق با روش پیمایش جمع آوری شده است. جامعه آماری تحقیق، زوجین ساکن شهر تهران بودند که ۱۸۰ نفر از آنها زندگی زناشویی طبیعی داشته و ۱۲۰ نفر از آنها در نیمه اول سال ۸۹ طلاق گرفته بودند. یافته های تحقیق نشان می دهد زوجین در آستانه طلاق، بر اساس معیار عشق رمانتیک ازدواج کرده اند ولی زندگی آنها با مشکل مواجه شده است و همین امر حاکی است که عشق رمانتیک متضمن زندگی موفقیت آمیز نیست. همچنین یافته های تحقیق نشان می دهد در میان افراد جدا شده از همسر، عشق رمانتیک قوی ترین همبستگی را با کشش جنسی داشته است، در حالی که بین افراد با زندگی زناشویی رضایت بخش، عشق رمانتیک در بستر ارزش های اخلاقی زوجیت جریان دارد. این مقاله بیان می کند چنانچه بین احساسات و عواطف، خودآگاهی فردی و همراه نمودن آن با اصول اخلاقی تلفیق مناسبی صورت گیرد، می توان در ازدواج ترکیب متعادلی از عقل و احساس را ایجاد و به ازدواج های موفقیت آمیزی در جامعه دست یافت.