مقاله عنوان فارسی: دو قرن مقاومت عالمان دینی قفقاز در برابر کفر و الحاد و دیکتاتوری (عنوان عربی: قرنان من مقاومه علماء الدین فی القوقاز للکفر والإلحاد والدکتاتوریه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۱ در تاریخ در آینه پژوهش از صفحه ۱۰۱ تا ۱۲۱ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: دو قرن مقاومت عالمان دینی قفقاز در برابر کفر و الحاد و دیکتاتوری (عنوان عربی: قرنان من مقاومه علماء الدین فی القوقاز للکفر والإلحاد والدکتاتوریه)
این مقاله دارای ۲۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: قفقاز
مقاله عالمان دینی
مقاله مقاومت
مقاله دوقرن (کلیدواژه عربی: القوقاز
مقاله علماء الدین
مقاله المقاومه
مقاله القرنان)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مولایی عادل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
حوادثی که در مسیر سرنوشت یک ملت به وقوع می پیوندد گاهی داستان هایی شگفت انگیز و دردآلود به وجود می آورد که برای آیندگان، هم درس عبرت است و هم مایه تاسف و اندوه. ایران بزرگ اسلامی در سرگذشت خود حوادث تلخ و تاسف بار بسیاری به خود دیده که یکی از غم انگیزترین آنها جدایی بخش های مهمی از پیکره این سرزمین کهن و تمدن ساز است و آنگاه که بدانیم سبب این تقطیع ها و تجزیه ها علاوه بر قهر و غلبه دشمن متجاوز، خیانت بیگانه پرستان نیز بوده، بسی دردناک تر است.
نوشتار حاضر مختصری از پژوهشی تاریخی و تحلیل و بررسی فرهنگی درباره یکی از بخش های مهم جدا شده از سرزمین سرافرازمان، ایران بزرگ است که نخستین بار در نشست علمی گروه تاریخ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با عنوان «دو قرن مقاومت عالمان دینی قفقاز» ارائه شد.