مقاله عنوان فارسی: حکومت دینی و آسیب شناسی کارآمدی آن در عرصه تربیت اخلاقی جامعه (عنوان عربی: الحکومه الدینیه وباثولوجیا فاعلیتها فی میدان التربیه الأخلاقیه للمجتمع) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در حکومت اسلامی از صفحه ۶۱ تا ۸۲ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: حکومت دینی و آسیب شناسی کارآمدی آن در عرصه تربیت اخلاقی جامعه (عنوان عربی: الحکومه الدینیه وباثولوجیا فاعلیتها فی میدان التربیه الأخلاقیه للمجتمع)
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: حکومت دینی
مقاله اخلاق
مقاله تربیت اخلاقی (کلیدواژه عربی: الحکومه الدینیه
مقاله الأخلاق
مقاله التربیه الأخلاقیه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دیبا حسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
هر نظام حاکمیتی، علاوه بر آنکه مسوولیت اداره و راهبری موضوعات و امور کلی و معمول حکومتی را در زمینه های اقتصادی، سیاسی، اداری و … بر عهده دارد، وظیفه و رسالت نظارت بر میزان حاکمیت ارزش های اخلاقی بر جامعه و استفاده از ابزارهای موثر به منظور حفظ و ارتقاء التزام افراد جامعه به هنجارهای اخلاقی را نیز عهده دار است. حکومت دینی نیز به جهت انتساب به دین که خود مشتمل بر اخلاق به عنوان یکی از مهم ترین محورهای آموزه های وحیانی است، وظیفه ای خطیرتر در این زمینه دارد.
تجربه سه دهه حکومت اسلامی در ایران این زمینه را فراهم آورده است که مشکلات و آسیب های یک حکومت دینی در مواجهه با مدیریت اخلاقی جامعه، مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد. نوشتار حاضر، این مهم را در دو محور نظری و عملی، مورد بحث قرار داده است.