مقاله عنوان فارسی: حرکت استکمالی در عالم برزخ (عنوان عربی: حرکه الاستکمالیه فی عالم المثال) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی) از صفحه ۷۷ تا ۹۰ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: حرکت استکمالی در عالم برزخ (عنوان عربی: حرکه الاستکمالیه فی عالم المثال)
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: استکمال برزخی
مقاله زمان
مقاله عوالم مجرد از زمان
مقاله خیال متصل
مقاله خیال منفصل (کلیدواژه عربی: الاستکمال البرزخیه
مقاله الزمان
مقاله العالم المجرد من الزمان
مقاله الخیال المتصل
مقاله الخیال المنفصل)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سیدی بنابی سیدباقر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
عالم مثال، که در متون دینی از آن به برزخ یاد شده است، مرتبه ای از هستی است که، از یک سو به دلیل داشتن آثار ماده (کم، کیف، وضع و …) شبیه عالم جسمانی طبیعی است و از سوی دیگر، به خاطر تنزه از ماده، شبیه عالم مجردات محضه است. این عالم به خاطر رتبه بالاتری که از عالم ماده دارد، بر آن اشراف و علیت دارد و از این جاست که حقایق و موجودات عالم مثال، به مراتب از موجودات عالم ماده، قوی تر و بزرگ تر است؛ این رابطه بین موجودات عالم عقل و موجودات عالم مثال نیز برقرار است.
از مهمترین و جدی ترین مسائل عوالم پس از مرگ مساله تکامل نفوس بعد از ارتحال از این نشائه و انقطاع از بدن طبیعی عنصری است و زیربنای این بحث مساله وجود زمان و عدم آن در عالم برزخ می باشد تکامل برزخی از جهت نقل و منطق وحی امری محقق و مسلم است و متون اسلامی مربوط به نظام های اخروی و عوالم بالاتر که در بازگشت انسانها پیش روی آنهاست پر از اشاراتی و نکاتی است که دلالت بر تکامل روح در آن نظام دارد.