مقاله عنوان فارسی: جایگاه هدایا در منابع مالی ائمه (ع) (عنوان عربی: مکانه الهدایا فی المصادر المالیه للأئمه (علیهم السلام)) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۱ در تاریخ در آینه پژوهش از صفحه ۴۹ تا ۶۴ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: جایگاه هدایا در منابع مالی ائمه (ع) (عنوان عربی: مکانه الهدایا فی المصادر المالیه للأئمه (علیهم السلام))
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: هدایا
مقاله منابع درآمد ائمه (ع) (کلیدواژه عربی: الهدایا
مقاله مصادر الدخل
مقاله الأئمه (ع))

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صفری فروشانی نعمت اله
جناب آقای / سرکار خانم: اخلاقی معصومه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
ائمه شیعه (ع) به علت دارا بودن منصب امامت و نیز به سبب خویشاوندی با پیامبر گرامی (ص) همواره جایگاه قابل احترامی نزد شیعه داشته اند. به رغم تصور عمومی که تنها منبع درآمدی ائمه (ع)، وجوهات و بیت المال بوده، ایشان منابع مالی دیگری نیز داشته اند که از جمله این منابع، هدایا بوده است.
بسیاری از افراد، هم از سوی جامعه شیعه و هم از ارادتمندان اهل سنت به اهل بیت (ع)، صله هایی برای ائمه (ع) می فرستادند که عموما شامل هدایا، وصیت ها و نذرها می شد. ائمه (ع) عموما این اموال را می پذیرفتند و از آنجا که پذیرفتن آنها از نظر حکومت ها نیز بلا مانع بود، در پذیرش آنها با مشکلی روبه رو نمی شدند. این اموال، به خصوص در دوران امامان پیش از امام جواد (ع) که گرفتن خمس هنوز عمومیت نداشت، از اهمیت فراوانی بهره مند بود.
البته حکومت ها نیز گاه علاوه بر مقرری های ائمه (ع) از بیت المال، صله ها و جوایزی نیز به ایشان می دادند و ائمه (ع) نیز این هدایا را پذیرفته و با آنها به مشکلات مالی خود و شیعیان رسیدگی می کردند.