مقاله عنوان فارسی: تحلیل ملاصدرا از امکان ارتباط انسان با عالم غیب بر اساس ارتباط با ملائکه (عنوان عربی: امکان ارتباط الانسان بعالم الغیب علی اساس الارتباط مع الملائکه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در فصلنامه اندیشه نوین دینی از صفحه ۴۷ تا ۶۷ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: تحلیل ملاصدرا از امکان ارتباط انسان با عالم غیب بر اساس ارتباط با ملائکه (عنوان عربی: امکان ارتباط الانسان بعالم الغیب علی اساس الارتباط مع الملائکه)
این مقاله دارای ۲۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: غیب
مقاله انسان
مقاله ملائکه
مقاله ارتباط
مقاله ملاصدرا
مقاله تمثل
مقاله تحدیث (کلیدواژه عربی: الغیب
مقاله الإنسان
مقاله الملائکه
مقاله الإرتباط
مقاله الملاصدرا «صدرالدین الشیرازی»
مقاله التمثل
مقاله التحدیث)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مرتضوی سیدمحمد
جناب آقای / سرکار خانم: شکرالهی حسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
در اندیشه دینی، جهان هستی به دو بخش شهود و غیب تقسیم می شود. یکی از مسائل اساسی، امکان ارتباط این دو بخش، به ویژه ارتباط انسان با عالم غیب است. از آنجا که یکی از مصادیق غیب ملائکه است، می توان امکان ارتباط انسان (غیر پیامبران) با عالم غیب را از طریق امکان ارتباط او با ملائکه جستجو و اثبات کرد؛ که ما در این مقاله به دنبال آن هستیم. در این باره ادله عقلی بر امکان و ادله نقلی بر وقوع و درنتیجه بر امکان این ارتباط دلالت می کند. از نظر عقلی، به دلیل نوع خلقت و بعد روحی وجود انسان که مجرد و ملکوتی و هم سنخ ملائکه است، این ارتباط ممکن می شود. از نظر نقلی نیز، آیات مربوط به مکالمه حضرت مریم، و ساره، همسر حضرت ابراهیم با ملائکه، و … و روایات مربوط به تمثل ملائکه در جنگ بدر و احد به صورت مومنان جنگجو، و روایات تحدیث ملائکه با حضرت زهرا و ائمه (ع) و … این مساله را اثبات می کنند.