مقاله عنوان فارسی: تبیین ژئوپولیتیکی شکل گیری سازمان منطقه ای در حوزه ژئوپولیتیکی خزر – آسیای مرکزی (عنوان عربی: التبیین الجیوسیاسی لعملیه تشکیل المنظمه الإقلیمیه فی المحیط الجیوسیاسی للخزر – الآسیا الوسطی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۰ در آفاق امنیت از صفحه ۷۱ تا ۱۰۳ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: تبیین ژئوپولیتیکی شکل گیری سازمان منطقه ای در حوزه ژئوپولیتیکی خزر – آسیای مرکزی (عنوان عربی: التبیین الجیوسیاسی لعملیه تشکیل المنظمه الإقلیمیه فی المحیط الجیوسیاسی للخزر – الآسیا الوسطی)
این مقاله دارای ۳۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: سازمان منطقه ای
مقاله آسیای مرکزی – خزر
مقاله عوامل واگرا
مقاله عوامل همگرا
مقاله ایران (کلیدواژه عربی: المنظمه الإقلیمیه
مقاله الاسیا الوسطی – خزر
مقاله عوامل التباعد
مقاله عوامل التقارب
مقاله إیران)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: احمدی پور زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: قادری حاجت مصطفی
جناب آقای / سرکار خانم: ملاحسینی اردکانی رضا
جناب آقای / سرکار خانم: رحیمی صابر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
جمهوری اسلامی ایران «اکو» را «گروه بندی منطقه ای» خود می داند، ولی تحریکات و دخالت های خارجی میان اعضای این سازمان بیشتر از آن است که اجازه دهد اکو در شرایط و ساختار کنونی اش به گروه بندی منطقه ای واقعی تبدیل شود.
با توجه به این حقیقت که هشت عضو اکو شامل جمهوری آذربایجان، ازبکستان، افغانستان، ایران، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان در منطقه خزر – آسیای مرکزی واقع اند، این تشکیلات را می توان سازمان منطقه ای بالقوه خزر – آسیای مرکزی دانست که می تواند از مجموع کشور های این منطقه یک گروه بندی منطقه ای واقعی و مهم به وجود آورد. این مقاله با روش توصیفی – تحلیلی با تکیه بر منابع کتابخانه ای و استفاده از روش دلفی سعی در بررسی عوامل همگرا و واگرا و وزن دهی آنها در شکل گیری سازمان منطقه ای مد نظر دارد. یافته های تحقیق در دو عنوان کلی عوامل همگرا (ژئوپولیتیک دسترسی، ژئوپولیتیک لوله های نفتی، نقش ژئوکالچر ایران و …) و عوامل واگرا (نقش نیروهای فرامنطقه ای، تفاوت در ماهیت نظام های سیاسی، اختلافات و رقابت های درون منطقه ای و …) چشم انداز روشنی برای دستیابی به نظام منطقه ای موثر در افقی میان مدت به نمایش نمی گذارد.