مقاله عنوان فارسی: تبیین پیامدهای ژئوپولیتیک عادی سازی روابط ترکیه – ارمنستان (عنوان عربی: اشرح النتائج الجیو سیاسیه لتطبیع العلاقات بین ترکیا أرمینیا) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۰ در آفاق امنیت از صفحه ۱۰۳ تا ۱۲۹ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: تبیین پیامدهای ژئوپولیتیک عادی سازی روابط ترکیه – ارمنستان (عنوان عربی: اشرح النتائج الجیو سیاسیه لتطبیع العلاقات بین ترکیا أرمینیا)
این مقاله دارای ۲۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: ترکیه
مقاله ارمنستان
مقاله عادی سازی روابط
مقاله ژئوپولیتیک (کلیدواژه عربی: ترکیا
مقاله أرمنیا
مقاله تطبیع العلاقات
مقاله الجیوسیاسی)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ولیقلی زاده علی
جناب آقای / سرکار خانم: ذوقی بارانی کاظم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
این مقاله با بررسی روابط گذشته و حال ترکیه – ارمنستان، روند عادی سازی روابط، و مطالعه مهم ترین عوامل تاثیرگذار در مناسبات بین دو کشور، پیامدهای سیاسی – اقتصادی عادی سازی این روابط را در گستره منطقه از دید ژئوپولیتیک تحلیل می کند. نتایج تحقیق نشان می دهد بهبود مناسبات ترکیه با ارمنستان تنها زمانی برای ترکیه مفید خواهد بود که در عادی سازی روابط منافع ملی سایر کشورهای منطقه را لحاظ کند، چون نادیده گرفتن آن موجب از دست رفتن منافع ترکیه در مناسبات با آذربایجان و گرجستان خواهد شد. از دید قدرت های صاحب نفوذ در منطقه نیز پیامدهای احتمالی بهبود روابط ترکیه – ارمنستان با پیچیدگی هایی خاص همراه است. در پی بهبود مناسبات ترکیه – ارمنستان احتمالا شاهد نوعی توازن نفوذ بین قدرت های ذی منفعت در منطقه خواهیم بود.