مقاله عنوان فارسی: تاثیر انقلاب های اخیر عربی بر تقابل استراتژیک ایران و امریکا در خاورمیانه (عنوان عربی: أثر الثورات العربیه علی المواجهه الإستراتیجیه بین إیران و الولایات المتحده الأمریکیه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۰ در آفاق امنیت از صفحه ۱۹ تا ۴۶ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: تاثیر انقلاب های اخیر عربی بر تقابل استراتژیک ایران و امریکا در خاورمیانه (عنوان عربی: أثر الثورات العربیه علی المواجهه الإستراتیجیه بین إیران و الولایات المتحده الأمریکیه)
این مقاله دارای ۲۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: جمهوری اسلامی ایران
مقاله امریکا
مقاله هژمونی گرایی
مقاله وزن استراتژیک
مقاله خاورمیانه
مقاله بیداری اسلامی (کلیدواژه عربی: الجمهوریه الإسلامیه الإیرانیه
مقاله الولایات المتحده الأمریکیه الهیجمونیه
مقاله الثقل الإستراتیجی
مقاله الشرق الأوسط
مقاله الصحوه الإسلامیه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ملکوتیان مصطفی
جناب آقای / سرکار خانم: بیداله خانی آرش
جناب آقای / سرکار خانم: ستوده علی اصغر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
خاورمیانه از جایگاه و اهمیت ویژه ای در نظام جهانی برخوردار است. تحولات اخیر (جنبش های مردمی دینی) در این منطقه ژئوراهبردی، تاثیر شگرفی در معادلات نظام جهانی، به ویژه منطقه ای داشته است. متاثر از تحولات اخیر، جایگاه راهبردی امریکا به عنوان هژمون با منافع ملی در گستره جهانی و جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت منطقه ای، دچار تغییر و تحولات زیادی شده است. این پژوهش به دنبال بررسی و تجزیه و تحلیل تاثیر این تحولات در وزن و جایگاه راهبردی ایران و امریکا به عنوان دو رقیب راهبردی در خاورمیانه است. یافته های این پژوهش بر این مبناست که تحولات اخیر در راستای شکل گیری حکومت هایی مردمی – دینی با محوریت اسلام در جریان است. با توجه به ماهیت مردمی – اسلامی این انقلاب ها، جایگاه و وزن راهبردی ایران در منطقه (با توجه به اهداف و ماهیت نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران) رو به فزونی است و در نتیجه، قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه تقویت خواهد شد، در مقابل، جایگاه و وزن راهبردی امریکا در منطقه در حال نزول است که در نتیجه آن، روند هژمونی گرایی امریکا در منطقه افول پیدا خواهد کرد.