مقاله عنوان فارسی: بررسی و تبیین روایت «لابد للناس من أمیر بر أو فاجر» (عنوان عربی: دراسه و بیان لروایه: (لا بد للناس من أمیر بر أو فاجر)) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز و زمستان ۱۳۹۰ در معرفت سیاسی از صفحه ۷۳ تا ۹۹ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: بررسی و تبیین روایت «لابد للناس من أمیر بر أو فاجر» (عنوان عربی: دراسه و بیان لروایه: (لا بد للناس من أمیر بر أو فاجر))
این مقاله دارای ۲۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: حکومت
مقاله روایت موثوق الصدور
مقاله حاکم عادل
مقاله حاکم فاجر (کلیدواژه عربی: الحکومه
مقاله روایه موثقه
مقاله الحاکم العادل
مقاله الحاکم الفاجر)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمی محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
زندگى اجتماعی انسان ها، در درون نظام سیاسى و حکومت شکل مى گیرد و عملا تصور زندگى بدون حکومت مشکل است. به همین جهت، اندیشمندان همواره حکومت را به عنوان یک ضرورت اجتماعى تلقی نموده اند؛ این یک ضرورت حکم عقلی است و آنچه از روایات شریفه در این زمینه وارد شده، ارشاد و موید همین حکم عقلی است. از جمله روایات در باب ضرورت حکومت، بیان امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه است که در مقابل خوارج افراطى، که شعار « لاحکم الا لله؛ جز حکم خدا، حکمى نیست» سر مى دادند و بر نفى وجود هر نوع حکومت در جامعه اسلامى تاکید داشتند، فرمود: «انه لابد للناس من امیر بر او فاجر…؛ مردم به ضرورت، باید حاکمى داشته باشند، نیکوکار باشد و یا بدکار» از آنجا که در این بیان، حاکم عادل و فاجر در عرض یکدیگر قرار گرفته اند، تفاسیر متعددی از آن ارائه شده است. این مقاله، با رویکرد نظرى و روش تحلیلى، این روایت را مورد ارزیابی قرار داده، تساوی عادل و فاجر در تصدی حکومت را صرفا تاکیدی بر اصل ضرورت حکومت در جامعه می داند.