مقاله عنوان فارسی: بررسی نقشه راه حکومت امویان با تکیه بر دشمن شناسی علوی (عنوان عربی: دراسه خارطه طریق الحکومه الامویه بالاعتماد علی معرفه العدو العلوی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی از صفحه ۱۰۹ تا ۱۲۸ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: بررسی نقشه راه حکومت امویان با تکیه بر دشمن شناسی علوی (عنوان عربی: دراسه خارطه طریق الحکومه الامویه بالاعتماد علی معرفه العدو العلوی)
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: حکومت اسلامی
مقاله نقشه راه
مقاله اسلام اموی
مقاله دشمن شناسی (کلیدواژه عربی: الحکومه الاسلامیه
مقاله خریطه الطریق
مقاله الاسلام الاموی)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: روشن فکر اکرم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
حکومت اسلامی از روزگار تاسیس جامعه مدنی حضرت ختمی مرتبت (ص) تاکنون، فراز و نشیب بسیار داشته و بسا در محاق مانده است. بدیهی است، آنچه امروزه در حکومت کشورهای اسلامی معمول گردیده، وام دار سیاست مدارانی است که در تاریخ مسلمانان عهده دار اداره امور جامعه اسلامی بودند و نقشه راه حکومتشان را بر جای نهادند. مطالعه نقشه راه حکومت اسلامی، از روزگار نخستین معصوم (ع) تا زمانی که حکومت رسما در اختیار امویان قرار گرفت، دوگانگی سیاست حکومتی را متبادر می سازد که اختیارات آن، به مدتی کوتاه در میدان تدبیر دومین پیشوای معصوم (ع) قرار گرفت و سپس به روشی که امروزه ترفند سیاسی خوانده می شود، به سر سلسله حاکمان اموی رسید. پس معاویه با آنچه زیرکی سیاسی خوانده می شد، ضمن بهره برداری از ترور خلیفه سوم، به جنگی نرم روی کرد تا با رصد ظرفیت نقشه راهی که رفته رفته آن را در برابر اصل قرار می داد، آینده حکومت اسلامی را از آن تدابیر خود کند. این مقاله درصدد تحلیل دشمن شناسی مولای متقیان (ع) است تا دستمایه بررسی نقشه راه حکومت امویان فراهم آید. روش کار توصیفی تحلیلی بوده و مهم ترین نتیجه پژوهش حاضر پدیدار شدن نقشه راه اسلامی است که می توان از آن با عنوان اسلام اموی یاد کرد.