مقاله عنوان فارسی: بررسی نظریه حداقلی دین در حوزه اخلاق (عنوان عربی: بحث فی نظریه الحد الأدنی لدور الدین فی مجال الأخلاق) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی) از صفحه ۲۷ تا ۵۴ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: بررسی نظریه حداقلی دین در حوزه اخلاق (عنوان عربی: بحث فی نظریه الحد الأدنی لدور الدین فی مجال الأخلاق)
این مقاله دارای ۲۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: اخلاق
مقاله دین
مقاله تربیت
مقاله اخلاق سکولار
مقاله اخلاق دینی
مقاله حداقلی
مقاله حداکثری (کلیدواژه عربی: الأخلاق
مقاله الدین
مقاله التربیه
مقاله الأخلاقیات العلمانیه
مقاله الأخلاق الدینیه
مقاله الحد الأدنی
مقاله الحد الأقصی)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سبحانی نیا محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
یکی از مسایل جدید کلامی، «رابطه دین و اخلاق» است. این مساله را از زوایای متعددی می توان بررسی کرد. این تحقیق به یکی از ابعاد آن که جنبه کاربردی دارد یعنی تاثیر دین بر اخلاق، می پردازد. این نوشتار با روش مطالعه کتابخانه ای، درصدد رد نظریه ای است که معتقد است دین به ارزش های فرعی (خادم) که حجم عظیم اخلاق را تشکیل می دهند، نمی پردازد. این پژوهش می کوشد نقش های مهم و اساسی دین در حوزه اخلاق و نسبت به ارزش های اصلی و فرعی در سه حوزه «معرفت»، «توجیه» و «معیار» ترسیم نماید. دین درتبیین خوبی و بدی و همچنین ذکر احکام جزیی اخلاقی، عقل را یاری رسانده و اهداف اخلاقی را بیان می نماید؛ تحسین و تقبیح خداوند به عنوان ناظر آرمانی، رفتار اخلاقی را موجه می سازد. دین، قرب و رضایت خداوند را به عنوان معیار نهایی در اخلاق معرفی می کند. همچنین دین در تربیت اخلاقی و توانبخشی، نقش اساسی دارد.