مقاله عنوان فارسی: بررسی نسبت خاتمیت و ولایت در حکمت متعالیه (عنوان عربی: بحث العلاقه الخاتمیه والولایه فی الحکمه المتعالیه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در فصلنامه اندیشه نوین دینی از صفحه ۶۳ تا ۷۵ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: بررسی نسبت خاتمیت و ولایت در حکمت متعالیه (عنوان عربی: بحث العلاقه الخاتمیه والولایه فی الحکمه المتعالیه)
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: خاتمیت
مقاله حقیقت محمدیه
مقاله امامت
مقاله ولایت
مقاله وحی تشریعی
مقاله الهام
مقاله حکمت متعالیه (کلیدواژه عربی: الخاتمیه
مقاله الحقیقه المحمدیه
مقاله الإمامه
مقاله الولایه
مقاله الوحی التشریعی
مقاله الإلهام
مقاله الحکمه المتعالیه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسماعیل زاده نوقی محبوبه
جناب آقای / سرکار خانم: محمدرضایی محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
در مکتب اسلام، اعتقاد به خاتمیت به معنای به اتمام رسیدن ارسال انبیا، از جانب خداوند برای هدایت بشر می باشد و آخرین فرستاده الهی به عنوان پیامبر که شریعت مبین اسلام را بنا نهاد، حضرت محمد مصطفی (ص) می باشد و پس از ایشان هیچ پیامبر دیگری ظهور نخواهد کرد.
ازطرف دیگر باب نیازمندی بشر به هادیان الهی همچنان باز است و با توجه به محدودیت های معرفتی انسان، نمی توان او را به طور کامل مستغنی از آموزه های الهی و عالم بالا دانست. اینجاست که بحث ولایت و امامت که استمرار حرکت خاتم الانبیا و برطرف کننده نیاز بشر می باشد شکل می گیرد.
حکمت متعالیه تفکر فوق را در چارچوب فلسفی و عقلی تبیین می کند. بر این اساس شبهه برخی روشنفکران که امامت را مغایر خاتمیت می دانند، بی اثر و بی نتیجه می نماید.