مقاله عنوان فارسی: بررسی فقهی-حقوقی ماهیت شرط انفساخ خود به خودی عقد (عنوان عربی: دراسه فقهیه حقوقیه عن ماهیه شرط الانفساخ التلقائی للعقد) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در پژوهش های فقه و حقوق اسلامی (فقه و مبانی حقوق اسلامی) از صفحه ۲۷ تا ۳۸ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: بررسی فقهی-حقوقی ماهیت شرط انفساخ خود به خودی عقد (عنوان عربی: دراسه فقهیه حقوقیه عن ماهیه شرط الانفساخ التلقائی للعقد)
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: انفساخ
مقاله تعلیق
مقاله شرط نتیجه
مقاله شرط فعل
مقاله حق فسخ (کلیدواژه عربی: الانفساخ
مقاله التعلیق
مقاله شرط النتیجه
مقاله شرط الفعل
مقاله حق الفسخ)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ابراهیمی سعید
جناب آقای / سرکار خانم: منصوری ایوب
جناب آقای / سرکار خانم: بای محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
بطور معمول در زمان تنظیم قولنامه های فروش املاک، شروطی گنجانیده می شود که گاه تشخیص ماهیت آنها منشا بروز اختلاف میان طرفین قرارداد و محاکم می باشد. با توجه به اینکه امروزه بخش عمده ای از معاملات به صورت نسیه صورت می پذیرد، فروشندگان کالا برای گریز از روند طولانی دادرسی و اجرای احکام بطور معمول در متن قرارداد و یا بخش توضیحات آن، انفساخ معامله را به عدم پرداخت ثمن در مدت معین، معلق می نمایند که اصطلاحا از آن به شرط انفساخ خود به خودی عقد تعبیر می شود. در خصوص ماهیت و صحت چنین شرطی تردیدها و ایراداتی وجود دارد. با توجه به اینکه در نوشته های فقهی و آثار حقوقی، ماهیت فرض مورد بحث و اشکالات وارد بر آن، چندان مورد بررسی و تحلیل قرار نگرفته است، در نوشتار حاضر نگارنده ضمن بررسی ماهوی شرط مزبور و پاسخگویی به ایرادات وارده و مقایسه آن با نهادهای مشابه، توجیه آن را در قالب شرط نتیجه معلق پذیرفته است.