مقاله عنوان فارسی: بررسی عوامل شکل گیری فرق و مذاهب اسلامی در ایران (عنوان عربی: دراسه اسباب صیاغه الفرق و المذاهب الاسلامیه فی ایران) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی) از صفحه ۹۳ تا ۱۱۱ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: بررسی عوامل شکل گیری فرق و مذاهب اسلامی در ایران (عنوان عربی: دراسه اسباب صیاغه الفرق و المذاهب الاسلامیه فی ایران)
این مقاله دارای ۱۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: فرق
مقاله مذاهب
مقاله شناخت
مقاله اسلام
مقاله ایران (کلیدواژه عربی: الفرق
مقاله المذاهب
مقاله المعرفه
مقاله الاسلام
مقاله الایران)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی سید معصوم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
دگرگونی اندیشه ها و عقاید لازمه تفکر انسان است که اگر معیار معینی نداشته باشد، این دگرگونی می تواند همچنان ادامه پیدا کند.
هنوز چند دهه از پیدایش دین اسلام نگذشته بود که اختلافات درون دینی آغاز شد و تشخیص فرقه و مذهب صحیح از غیرصحیح کار دشوار بود. لذا نیاز به تدوین علم فرق و مذاهب احساس شد تا بتوان اسلامی بودن یک فرقه را به راحتی تشخیص داد. عوامل مختلفی در پیدایش فرق و مذاهب نقش داشته اند که می توان به تعصب های کور قبیله ای، بدفهمی و کج اندیشی، منع از تدوین حدیث، اجتهاد در برابر نهی، و را نام برد. در ادامه به تاریخچه پیدایش فرق و مذاهب در ایران پرداخته شد و عواملی مانند؛ ناآگاهی و خردگریزی، باورهای غیرمبین، تکلیف گریزی و نابسامانیهای اجتماعی و اقتصادی در شکل گیری فرق در ایران نقش داشته اند.