مقاله عنوان فارسی: بررسی تطبیقی رابطه ذهن و عین از منظر ملاصدرا و هگل (عنوان عربی: دراسه مقارنه للربط بین الوجود الذهنی و العینی فی کلام صدرالدین الشیرازی (ملاصدرا) و هیجل) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی) از صفحه ۳۳ تا ۴۸ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: بررسی تطبیقی رابطه ذهن و عین از منظر ملاصدرا و هگل (عنوان عربی: دراسه مقارنه للربط بین الوجود الذهنی و العینی فی کلام صدرالدین الشیرازی (ملاصدرا) و هیجل)
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: ذهن
مقاله عین
مقاله رابطه ذهن و عین
مقاله معقولات
مقاله مطلق
مقاله معرفت شناسی (کلیدواژه عربی: الذهن
مقاله العین
مقاله الصله بین الذهن و العین
مقاله المعقولات
مقاله المطلق
مقاله المعرفه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زارع هوشنگ
جناب آقای / سرکار خانم: شانظری جعفر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
وجود رابطه ذهن و عین یا عدم رابطه و مطابقت و یا دوگانگی آندو، همواره یکی از دغدغه های فکری فیلسوفان در طول تاریخ فلسفه و زیر بنای اندیشه بشر و همه علوم، بوده و هست. اندیشمندان شرق و غرب موضع های متفاوتی در قبال این امر اتخاذ کرده اند. تحقیق حاضر به شکل مقایسه ای و تطبیقی، دیدگاه دو فیلسوف بزرگ شرق و غرب (ملاصدرا و هگل) را در حل این معمای بزرگ می کاود. این دو فیلسوف، هر یک با روشهای خاص خود بر وحدت ذهن و عین صحه گذاشته و معتقدند با روش عقلانی و فرا رفتن از سطح ظاهری پدیده ها، می توان با عین برتر آنها متحد شد و این اتحاد وجودی است که دوگانگی ذهن و عین را از میان برمی دارد.