مقاله عنوان فارسی: بررسی تطبیقی جایگاه مادر در فرهنگ جاهلی و اسلامی (عنوان عربی: دراسه تطبیقیه لمنزله الأم فی الثقافتین الجاهلیه والإسلامیه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز و زمستان ۱۳۹۱ در تاریخ در آینه پژوهش از صفحه ۹۹ تا ۱۱۸ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: بررسی تطبیقی جایگاه مادر در فرهنگ جاهلی و اسلامی (عنوان عربی: دراسه تطبیقیه لمنزله الأم فی الثقافتین الجاهلیه والإسلامیه)
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: جاهلیت
مقاله مادر
مقاله صدر اسلام
مقاله نسب
مقاله فرزند (کلیدواژه عربی: الجاهلیه
مقاله الأم
مقاله صدر الإسلام
مقاله النسب
مقاله الولد)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مشهدی علی پور مریم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
جایگاه زنان در جاهلیت، از موضوع های مورد توجه پژوهشگران است. با نگاهی اجمالی مشخص می شود که پژوهشگران به گونه ای ناقص به کندوکاو در مباحث خانوادگی و فردی در جاهلیت پرداخته اند. در مباحث جایگاه زن در جاهلیت بیشتر به مساله دخترکشی و انواع ازدواج و طلاق در جاهلیت پرداخته شده و از تبیین دیگر ابعاد حیات زنان، به ویژه جایگاه مادر غفلت گردیده است. بر این اساس، در این پژوهش تلاش شده است به منظور فهم دقیق تر جایگاه مادر در جاهلیت و صدر اسلام، پاسخی برای این پرسش ها یافت شود: مادران در عصر جاهلی از چه جایگاهی برخوردار بودند؟ آیا آنها نیز همچون همسران و دختران از موقعیت پستی برخوردار بودند یا جایگاهی بهتر داشتند؟ آیا در اسلام همه آداب و رفتارهای جاهلیان، به چالش کشیده شده است؟ یا آنکه اسلام برخی از این معارف را که منطبق با معیارهای پذیرفتنی است، تایید کرده؟ در این مقاله، مباحثی همچون وضعیت انتساب به مادران، نقش مادر در تربیت فرزند و نقش مادر در نام گذاری فرزند، به گونه ای تطبیقی میان جاهلیت و اسلام بررسی می شود.