مقاله عنوان فارسی: بررسی تطبیقی الگوهای نوین هویتی در منطقه غرب آسیا (عنوان عربی: دراسه تطبیقیه للنماذج الحدیثه للهویه فی منطقه غرب آسیا) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در مطالعات انقلاب اسلامی از صفحه ۱۱۱ تا ۱۳۰ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: بررسی تطبیقی الگوهای نوین هویتی در منطقه غرب آسیا (عنوان عربی: دراسه تطبیقیه للنماذج الحدیثه للهویه فی منطقه غرب آسیا)
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: الگوی منطقه ای
مقاله هویت
مقاله اسلام سلفی
مقاله اسلام اخوانی
مقاله اسلام انقلابی (کلیدواژه عربی: النموذج الاقلیمی
مقاله الهویه
مقاله الاسلام السلفی
مقاله الاسلام الاخوانی
مقاله الاسلام الثوری)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کریمی غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: صفی نژاد ابوالحسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
تحولات امروز منطقه غرب آسیا، شکل گیری و رقابت بین سه الگوی نوین هویتی را نشان می دهد. سوال اصلی مقاله این است که چه نسبتی بین این الگوها برقرار است؟ فرضیه مقاله می گوید هر کدام از الگوها با بازتولید هویت در یک روند تکاملی، بر اساس هویت تاریخی خود و در یک بستر اجتماعی صاحب نقش شده و برای رسیدن به جایگاهی بالاتر تلاش می کنند؛ از این رو در این مجموعه هویتی، آنها را صاحب نقش ساخته و موجب شکل گیری سه الگوی سلفی نوین، اخوانی نوین و اسلام انقلابی شده است. الگوی سلفی با پیشاهنگی عربستان، به دنبال نظم خلیفه گرایی جهانی، الگوی اخوانی با پیشقراولی کشورهایی چون مصر و ترکیه در پی احیای نقش سنتی شان در منطقه و اسلام انقلابی با پیشقراولی جمهوری اسلامی ایران در پی ایجاد جبهه جدیدی از کشورهای منطقه، برای ایفای نقش موثر اسلام سیاسی در صحنه بین الملل است که دراین مقاله به روش تحلیلی تبیینی به آنها پرداخته شده است.