مقاله عنوان فارسی: بررسی تاثیر اینترنت بر آینده رشته تاریخ (عنوان عربی: تأثیر الإنترنیت علی مستقبل فرع التأریخ) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز و زمستان ۱۳۹۰ در تاریخ در آینه پژوهش از صفحه ۳۵ تا ۴۸ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: بررسی تاثیر اینترنت بر آینده رشته تاریخ (عنوان عربی: تأثیر الإنترنیت علی مستقبل فرع التأریخ)
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: تاریخ دیجیتال
مقاله اینترنت
مقاله اسناد و تاریخ نگاری (کلیدواژه عربی: التأریخ الرقمی
مقاله الإنترنیت
مقاله الوثائق
مقاله تدوین التأریخ)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صفری روح اله
جناب آقای / سرکار خانم: تشکری علی اکبر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
حضور پدیده اینترنت در دو دهه اخیر در بسیاری از کشورها، تحولات مثبت بسیاری را به همراه داشته و حوزه تحقیقات و پژوهش های علوم انسانی، به ویژه تاریخ را از این تحولات بی نصیب نگذاشته است. به نظر می رسد، استفاده از این پدیده در حوزه های علمی و پژوهشی، با تمامی قابلیت ها و امکاناتش، همانند هر ابزار دیگری، دشواری ها و خطرهای خاص خود را به همراه داشته است. رشته تاریخ و محققان علوم انسانی در آینده ای نه چندان دور، در رویارویی با این پدیده جدید، با تهدید ها و چالش های بسیاری مواجه خواهند بود.
این مقاله با رویکرد تحلیلی و بررسی اسنادی به تفصیل پیرامون پیشینه شبکه جهانی اینترنت و تولید اسناد دیجیتال در این شبکه، جنبه هاى مختلف تاثیر شبکه جهانی اینترنت بر آینده رشته تاریخ و تاریخ نگاری، پیامدهای احتمالی تعامل اینترنت با رشته تاریخ، آینده اسناد دیجیتال، که یکی از دغدغه های مورخان معاصر است، بحث نموده است.