مقاله عنوان فارسی: بررسی استراتژی پیامبر اعظم در صلح حدیبیه بر اساس تحلیل سوات (عنوان عربی: دراسه استراتیجیه النبی الاعظم (ع) فی صلح الحدیبیه علی اساس تحلیل سوات) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی از صفحه ۵۱ تا ۷۸ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: بررسی استراتژی پیامبر اعظم در صلح حدیبیه بر اساس تحلیل سوات (عنوان عربی: دراسه استراتیجیه النبی الاعظم (ع) فی صلح الحدیبیه علی اساس تحلیل سوات)
این مقاله دارای ۲۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: صلح حدیبیه
مقاله پیامبر اعظم (ص)
مقاله تصمیم راهبردی
مقاله تحلیل استراتژیک
مقاله مدل سوات (کلیدواژه عربی: صلح الحدیبیه
مقاله النبی الاعظم (ع)
مقاله قرار استراتیجی
مقاله تحلیل استراتیجی
مقاله نموذج سوات)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فخاری حسین
جناب آقای / سرکار خانم: برخوردار ناصر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
صلح حدیبیه یکی از راهبردی ترین تصمیمات پیامبر اعظم (ص) در مقطعی حساس و نقطه عطفی در تاریخ اسلام است. این واقعه سرنوشت ساز در طول تاریخ، کانون توجه مورخین و سیره نویسان بوده و از دیدگاه های مختلف، مورد تحلیل قرار گرفته است. در این پژوهش تبیینی، با رویکردی کیفی- کمی و بر پایه قاعده «تلازم عقل و شرع» با استفاده از مدل علمی «سوات»، به تحلیل علمی استراتژی پیامبر اعظم (ص) در صلح حدیبیه پرداخته شده است. بر اساس نتایج این پژوهش، در چارچوب اصول علمی مدیریت استراتژیک، صلح حدیبیه به عنوان یک تصمیم راهبردی، کاملا منطبق بر تحلیل های علمی و بهترین انتخاب در شرایط خود بوده است. مدل سوات به کمک تحلیل شرایط درونی و برونی جامعه اسلامی، نتایج شگرف صلح حدیبیه را در پیشرفت اسلام و تغییر وضعیت جامعه اسلامی به صورت علمی، به تصویر کشیده و دوراندیشی پیامبر اعظم را به عنوان رهبر مدبر جامعه اسلامی از دیدگاه خود ثابت می نماید.