مقاله عنوان فارسی: بایدها و نبایدهای گفتار از دیدگاه قرآن کریم (عنوان عربی: «ما ینبغی» و «مالا ینبغی» فی القول من منظور القرآن الکریم) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۳ در آموزه های قرآنی از صفحه ۳ تا ۳۴ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: بایدها و نبایدهای گفتار از دیدگاه قرآن کریم (عنوان عربی: «ما ینبغی» و «مالا ینبغی» فی القول من منظور القرآن الکریم)
این مقاله دارای ۳۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: تربیت گفتاری
مقاله گفتار قرآنی
مقاله معیارهای سخن
مقاله بایدهای گفتاری و نبایدهای گفتاری (کلیدواژه عربی: التربیه القولیه
مقاله الکلام القرآنی
مقاله معاییر التکلم
مقاله ما ینبغی و ما لا ینبغی التکلم عنه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خوش منش ابوالفضل
جناب آقای / سرکار خانم: محمدی انویق مجتبی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
قرآن کریم علاوه بر ذکر اهمیت گفتار و اصول کلی آن، معیارها و ملاک های و بایدها و نبایدهای آن را بیان کرده است تا نشان دهد که چه چیزهایی را حتما باید بر زبان جاری کرد و چه چیزهایی را نباید بر زبان آورد. اکثر بایدها و نبایدهای قرآنی در باب سخن، جنبه اخلاقی و تربیتی دارند. در این میان برخی نیز صرفا بیان کننده قاعده ای فقهی هستند. بایدها و نبایدهای گفتار در قرآن کریم به سه گروه تقسیم شده است: ۱- بایدها و نبایدهای مربوط به ارتباط انسان با خدا ۲- بایدها و نبایدهای مربوط به ارتباطات بین انسان ها ۳- بایدها و نبایدهای مطلق و کلی تر. بایدها و نبایدهای مطرح شده در قرآن کریم حاوی مطالب و نکات ظریفی در بخش های مختلف فقهی، اخلاقی، تربیتی و در زمینه های گوناگون فردی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و غیره هستند که توجه به آنها جامعه را به سوی رشد و بالندگی سوق می دهد.