مقاله عنوان فارسی: انگلستان و اهداف او از منع تجارت برده در خلیج فارس (عنوان عربی: أهداف بریطانیا وراء منع تجاره الرقیق فی الخلیج الفارسی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۱ در تاریخ در آینه پژوهش از صفحه ۶۵ تا ۸۸ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: انگلستان و اهداف او از منع تجارت برده در خلیج فارس (عنوان عربی: أهداف بریطانیا وراء منع تجاره الرقیق فی الخلیج الفارسی)
این مقاله دارای ۲۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله خلیج فارس
مقاله انگلستان
مقاله تجارت
مقاله برده

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمیان سلمان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
خلیج فارس و مناطق حاشیه آن در طول تاریخ، از اهمیت قابل ذکری برخوردار بوده است. موقعیت راهبردی نظامی، سیاسی و تجاری این منطقه همواره مورد توجه قدرت های بزرگ جهانی بوده است. قدرت های بزرگ، به ویژه در عصر استعمار، همواره در صدد تثبیت جایگاه خود در این منطقه بوده اند و برای دست یابی به این مهم، از راه کارهای متفاوتی بهره می گرفتند. منع تجارت برده طی قرن نوزدهم در خلیج فارس نیز از جمله راه کارهایی بود که از سوی استعمار انگلستان به سبب اهمیت آن در حفظ منافع این دولت در منطقه خلیج فارس صورت گرفت و در نهایت، این دولت توانست با توسل به اجرای این اصل به ظاهر انسانی و بشر دوستانه، تجارت دریایی خلیج فارس را تحت کنترل خود درآورد.
این نوشتار برآن است تا ضمن بررسی جایگاه غلامان در فرهنگ اسلامی – ایرانی منطقه ساحلی خلیج فارس، که بیشتر در اسناد و مدارک بر جای مانده از این دوره و در لابه لای منابع انگلیسی قرار دارد، به اهمیت این قشر جامعه بپردازد و با بررسی تفاوت های اساسی میان فرهنگ برده داری غرب و جایگاه والای غلامان در فرهنگ خلیج فارس، به این مساله بپپردازد که انگلستان در پس نقشه «لغو تجارت برده در خلیج فارس» چه اهدافی را دنبال می کرد.