مقاله عنوان فارسی: انقلاب بحرین، بیداری اسلامی و علل ناکامی آن (عنوان عربی: الثوره البحرینیه، الصحوه الاسلامیه و اسباب عدم انتصارها) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در مطالعات انقلاب اسلامی از صفحه ۱۸۳ تا ۲۰۲ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: انقلاب بحرین، بیداری اسلامی و علل ناکامی آن (عنوان عربی: الثوره البحرینیه، الصحوه الاسلامیه و اسباب عدم انتصارها)
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: بحرین
مقاله بیداری اسلامی
مقاله موقعیت ژئوپلیتیک
مقاله عربستان
مقاله ایالات متحده آمریکا (کلیدواژه عربی: البحرین
مقاله الصحوه الاسلامیه
مقاله الموقع الجیوبولتیکی
مقاله السعودیه
مقاله الولایات المتحده الامیرکیه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رضایی مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: جهانیان شهاب

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
هدف اصلی این مقاله تجزیه و تحلیل روند انقلاب در کشور بحرین است. در این زمینه با ارائه یک نمای کلی، به وضعیت فعلی در داخل بحرین پس از انقلاب ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ و جمع آوری برخی شواهد دلایل ناکامی این انقلاب پرداخته می شود و این پرسش را مطرح می کند که چرا بیداری اسلامی در بحرین هنوز به برکناری نظام حاکم نینجامیده است؟ در پاسخ، ضمن بررسی ابعاد بیداری اسلامی و نگاهی تطبیقی به تحولات اخیر، بر این نکته تاکید می شود که مجموعه اقدامات و حمایت های منطقه ای به حکومت آل خلیفه از جانب کشورهای عربستان و از طرف دیگر اهمیت ژئوپلتیک بحرین برای ایالات متحده، انقلاب مردم بحرین کم رنگ و مظلوم جلوه داده شده است. از همین رو به نظر می رسد اهمیت کشور کوچک بحرین از جمله استراتژیک بودن جایگاه این کشور به دلیل همسایگی با مناطق نفت خیز شرق عربستان و قرار گرفتن در مسیر انتقال نفت از خلیج فارس، بر دامنه ناکامی انقلاب در این کشور افزوده است. انقلاب بحرین هم اکنون در یک وضعیت گذار به سر می برد که با تعریف یک دوره بی ثباتی و پیش بینی محدود قابل فهم بوده؛ چراکه مسیر و جهت گیری روند این انقلاب عمیق اجتماعی هنوز نامشخص است.