مقاله عنوان فارسی: انسان کامل از نگاه نظامی (عنوان عربی: الانسان الکامل من منظار النظامی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در پژوهش های اعتقادی کلامی (علوم اسلامی) از صفحه ۷۳ تا ۹۸ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: انسان کامل از نگاه نظامی (عنوان عربی: الانسان الکامل من منظار النظامی)
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: عرفان
مقاله تصوف
مقاله انسان کامل
مقاله ولی
مقاله خلیفه
مقاله قطب
مقاله خضر
مقاله امی
مقاله آیینه
مقاله آب حیات (کلیدواژه عربی: العرفان
مقاله التصوف
مقاله الانسان الکامل
مقاله الولی
مقاله الخلیفه
مقاله القطب
مقاله الخضر
مقاله الامی
مقاله المرآه
مقاله ماء الحیاه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حیدری نوری رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
عرفان و تصوف مکتبی است که مانند بسیاری از مکاتب، بدنبال شناخت حقیقت وجود و ذات لایزال الهی است، با این تفاوت که مبدأ و منشأ اندیشه های صوفیانه، دین مبین اسلام و وحی و حدیث و روایت است.
در اندیشه های محوری عرفان، انسان کامل از ارکان حائز اهمیت بشمار می رود که مظهر تجلی صفات الهی، آگاه از اسرار هستی، واسطه فیض پروردگار و جامع کمالات الهی است که با القاب و عناوینی مانند: قطب، مرشد، جام جهان نما، ولی، خلیفه خدا، چشمه حیات، خضر و … نامیده شده است.
حکیم نظامی ضمن نگرش فلسفی وار به جهان هستی و آشنایی با حکمت نو افلاطونی و اشراقی، با کاربرد اصطلاحات صوفیانه مانند: عشق، باده، خرابات، ساقی و دیگر تعابیر عرفانی در منظومه های خود، موجب شده که او را متمایل به تفکرات عارفانه بشمارند.
در تعابیر حکیم گنجه، انسان کامل، همان خلیفه الله، قطب، خضر، ولی، آیینه، آب حیات و … است که شباهت و اشتراک فراوان با تعابیر اهل تصوف دارد. در این مقاله به تبیین نگاه نظامی به انسان کامل و تقارن اندیشه های او با تفکرات عارفانه و صوفیانه به شیوه توصیفی تحلیلی و ابزار کتابخانه ای پرداخته شده است.