مقاله عنوان فارسی: امر به معروف و نهی از منکر و گناهان پنهان و آشکار (عنوان عربی: الأمر بالمعروف والنهی عن المنکر والذنوب الخفیه والواضحه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۱ در حکومت اسلامی از صفحه ۸۱ تا ۱۰۴ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: امر به معروف و نهی از منکر و گناهان پنهان و آشکار (عنوان عربی: الأمر بالمعروف والنهی عن المنکر والذنوب الخفیه والواضحه)
این مقاله دارای ۲۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: امر به معروف
مقاله نهی از منکر
مقاله گناهان پنهان
مقاله گناهان آشکار
مقاله تجسس (کلیدواژه عربی: الأمر بالمعروف
مقاله النهی عن المنکر
مقاله الذنوب الخفیه
مقاله الذنوب العلنیه
مقاله التجسس)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ورعی سیدجواد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
آیا وجوب امر به معروف و نهی از منکر، تنها به «معروف» ها و «منکر»هایی اختصاص دارد که به صورت علنی، ترک یا انجام می شوند یا در همه موارد، واجب است؟ به عبارت روشن تر، آیا مردم و دولت نسبت به گناهانی که به صورت پنهان و در حریم خصوصی افراد انجام می شود، مسوولیت نهی از منکر دارند یا نه؟ این مقاله به بررسی دو دیدگاه و دلایل هر کدام از آنها در این زمینه می پردازد. نکته قابل توجه اینکه آنچه بر آن تاکید می گردد آن است که حتی بنا بر نظر کسانی که معتقدند وظیفه امر به معروف و نهی از منکر، عام بوده و حتی حریم خصوصی مردم را هم شامل می شود، رعایت دو نکته ضرورت دارد:
۱٫ تجسس در زندگی خصوصی مردم به هر صورتی ممنوع است؛ هر چند با انگیزه خیرخواهانه و جلوگیری از آلوده شدن آنان به گناه باشد.
۲٫ در صورت اطلاع از آلودگی افراد به گناه در حریم خصوصی، بدون آنکه تجسسی صورت گرفته باشد، نهی از منکر، صرفا به صورت خصوصی و غیر علنی و با رعایت شرایط و مراتب امر به معروف و نهی از منکر، واجب خواهد بود. بنابراین، نهی علنی و آشکار کسی که مخفیانه گناهی را مرتکب شده، نه تنها واجب نیست، بلکه جایز نبوده و حرام نیز می باشد.