مقاله عنوان فارسی: اخلاق در اسارت ژن ها، بررسی نظریات ریچارد داوکینز در مورد اخلاق مبتنی بر نظریه تکامل (عنوان عربی: الأخلاق فی قیود الجینات، دراسه لنظریات ریتشارد داوکینز حول الأخلاق القائمه علی نظریه التکامل) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در پژوهش نامه اخلاق از صفحه ۶۱ تا ۷۵ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: اخلاق در اسارت ژن ها، بررسی نظریات ریچارد داوکینز در مورد اخلاق مبتنی بر نظریه تکامل (عنوان عربی: الأخلاق فی قیود الجینات، دراسه لنظریات ریتشارد داوکینز حول الأخلاق القائمه علی نظریه التکامل)
این مقاله دارای ۱۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: اخلاق
مقاله داوکینز
مقاله تکامل زیستی
مقاله خداباوری (کلیدواژه عربی: الأخلاق
مقاله داوکینز
مقاله التکامل الحیوی
مقاله الایمان بالله)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی سیدمحمود
جناب آقای / سرکار خانم: سموعی نفیسه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
داوکینز به عنوان زیست شناسی تکامل گرا درباره موضوعات مختلفی غیر از زیست شناسی اظهار نظر کرده که اخلاق از جمله آنهاست. وی در آرای خاص خود در زمینه اخلاق از دانش هایی چون زیست شناسی اجتماعی، روان شناسی تکاملی و ژنتیک بهره می برد. مهم ترین وجه نظریه پردازی داوکینز نفی تمایز اخلاقی انسان از حیوانات است. دغدغه او برای پرداختن به موضوع اخلاق ناشی از انگیزه نفی کارکرد های اخلاقی دین است. افزون براین، از آنجا که نبود قدرت تبیین کنندگی نظریه تکامل در خصوص اخلاقی بودن انسان، به عنوان یکی از نقایص این نظریه مطرح شده، داوکینز می کوشد این اشکال را به گونه ای برطرف نماید. مقاله حاضر این تلاش داوکینز را گزارش و تحلیل می کند.