مقاله عنوان فارسی: آسیب شناسی رفتار کارگزاران حکومتی از منظر اسلام (عنوان عربی: السلوک السلبی للمسؤولیین الحکومیین من زاویه إسلامیه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در حکومت اسلامی از صفحه ۱۱۱ تا ۱۴۰ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسی: آسیب شناسی رفتار کارگزاران حکومتی از منظر اسلام (عنوان عربی: السلوک السلبی للمسؤولیین الحکومیین من زاویه إسلامیه)
این مقاله دارای ۳۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلیدواژه فارسی: آسیب شناسی
مقاله رفتار کارگزاران
مقاله آسیب های اخلاقی حاکمیتی
مقاله آسیب های اخلاقی شخصیتی (کلیدواژه عربی: تشخیص الخلل
مقاله سلوک المسؤولین
مقاله العیوب الأخلاقیه لدی المسؤولین
مقاله العیوب الأخلاقیه الشخصیه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: راعی مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: فلاح سلوکلایی محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسی:
اصلی ترین نگرانی در روابط شهروندی، تعدی و دستاندازی حاکم به حقوق شهروندی است. این نگرانی در مواردی آن قدر مهم جلوه گری می کند که گاه بستر برخورد خشن و سخت بین حاکم و شهروند را به وجود می آورد. اما آنچه ورای این درگیری باید مد نظر قرار گیرد، علل و عوامل چنین وضعیتی است.
مکتب حقوقی اسلام برای حاکمان و کارگزاران، آسیب های رفتاری متعددی را برشمرده است. این آسیب ها را می توان در دو بخش اخلاقی حاکمیتی و اخلاقی شخصیتی مورد بحث قرار داده و با اصلاح حوزه های آسیب پذیر با رویکرد تربیت دینی؛ هم امکان پیشگیری و هم امکان درمان را فراهم نمود. ویژگی منحصر به فرد مکتب حقوقی سیاسی اسلام آن است که با توجه به اهداف استکمالی انسان و از جمله حاکم به آسیب های مذکور توجه نموده است. بر همین اساس، راهکارهای ارائه شده در این مکتب بیش از آنکه بیرونی و متکی به سازوکارهای نظارتی بیرونی و از بالا به پایین باشد بر سازوکارهای درونی و تکیه بر تقوا و درک این معنا که عالم محضر خداوند است بنا شده است.