مقاله علل هماچوری در شیرخواران و کودکان (گزارش کوتاه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی گرگان از صفحه ۱۳۲ تا ۱۳۵ منتشر شده است.
نام: علل هماچوری در شیرخواران و کودکان (گزارش کوتاه)
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هماچوری
مقاله کودکان
مقاله سنگ ادراری
مقاله عفونت
مقاله کریستالوری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عمادممتاز حسین
جناب آقای / سرکار خانم: رحیمی مرجان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: هماچوری یکی از علل شایع ارجاع کودکان به درمانگاه ارولوژی و نفرولوژی است. علل هماچوری در کودکان طیف وسیعی از بیماری ها، از علل خوش خیم تا تهدیدکننده حیات را شامل می شود. این مطالعه به منظور تعیین علل هماچوری در شیرخواران و کودکان انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه توصیفی – مقطعی روی ۲۰۰ شیرخوار، کودک و نوجوان یک ماهه تا ۱۸ ساله (۱۳۱ دختر و ۶۹ پسر) با شکایت هماچوری انجام شد. بیماران با انجام آزمایش ادرار، کشت ادرار، بررسی نمونه تصادفی ادرار از نظر میزان کلسیم، کراتینین، اسیداوریک و سونوگرافی شکم ارزیابی شدند.
یافته ها: هماچوری میکروسکوپی و آشکار به ترتیب در ۷۹٫۵ درصد و ۲۰٫۵ درصد از کودکان مشاهده شد. هماچوری در ۷۴ بیمار (۳۷ درصد) ایدیوپاتیک بود. سنگ های سیستم ادراری (۱۸ درصد)، عفونت ادراری (۱۵٫۵ درصد)، هایپرکلسیوری (۱۳ درصد)، هایپریوریکوزوری (۱۰ درصد)، ناهنجاری های سیستم ادراری (۵٫۵ درصد) و گلومرولونفریت (یک درصد) به ترتیب از علل هماچوری شناخته شدند.
نتیجه گیری: هماچوری در ۵۶ درصد از بیماران به سه علت شایع سنگ، عفونت ادراری و کریستالوری بود.