مقاله علل نابینائی و کم بینائی در جامعه نابینایان و کم بینایان تحت حمایت سازمان بهزیستی استان اردبیل که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در طب توانبخشی از صفحه ۳۱ تا ۳۹ منتشر شده است.
نام: علل نابینائی و کم بینائی در جامعه نابینایان و کم بینایان تحت حمایت سازمان بهزیستی استان اردبیل
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نابینائی
مقاله کم بینائی
مقاله بهزیستی
مقاله اردبیل

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: معیت محمد
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمی برومند محمد
جناب آقای / سرکار خانم: آقازاده امیری محمد
جناب آقای / سرکار خانم: اکبرزاده باغبان علیرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه و اهداف: با توجه به اینکه اختلالات بینائی، هنوز هم یکی از مشکلات بهداشتی و درمانی کشورها می باشد، این مطالعه جهت تعیین علل نابینائی و کم بینائی در جامعه نابینایان تحت پوشش سازمان بهزیستی استان اردبیل انجام گرفت.
مواد و روش ها: این مطالعه به روش توصیفی و تمام شمار انجام گردید. جامعه مورد بررسی، همه نابینایان و کم بینایان تحت حمایت بهزیستی، واقع در کلیه مناطق شهری و روستائی شهرستان های استان اردبیل بودند. جمع آوری نمونه ها از ابتدای سال ۹۱ آغاز و به مدت ۷ ماه بطول انجامید. بر اساس ویرایش دهم طبقه بندی جهانی بیماری ها، افراد ابتدا جهت تعیین وضعیت بینائی (نابینائی یا کم بینائی)، توسط اپتومتریست، معاینه و سپس جهت تعیین علت اصلی معلولیت بینائی، به چشم پزشک، ارجاع شدند. اطلاعات جمع آوری شده، در نرم افزار آماریSPSS-18  وارد و مورد بررسی، قرار گرفت.
یافته ها: در این مطالعه ۴۰۳ نفر با میانگین سنی ۳۳٫۲۱±۱۴٫۳۶ شرکت داشتند. از این تعداد %۷۳٫۲ نابینا و %۲۶٫۸ کم بینا، و بر اساس تفکیک جنسیتی %۶۰٫۵ مذکر و %۳۹٫۵ مونث بودند که در سه گروه سنی کمتر از ۱۵ سال (%۱۱٫۲)، ۱۵ تا ۴۹ سال (%۷۶٫۷) و ۵۰ سال و بالاتر (%۱۲٫۱) قرار گرفتند. محدوده سنی افراد مورد مطالعه از یک تا ۷۸ سال بود. علل نابینائی و کم بینائی عبارت بودند از: آتروفی اپتیک ۱۸٫۴ درصد، رتینیت پیگمنتوزا ۱۶٫۸ درصد، بیماری های قرنیه ۱۲٫۴ درصد، بیماری های کوریورتینال ۹٫۴ درصد، کاتاراکت ۸٫۹ درصد، گلوکوم ۸٫۲ درصد، تایزیس بولبی ۷٫۲ درصد، میوپی دژنراتیو ۶٫۹ درصد، میکروفتالموس ۴ درصد، عیوب انکساری ۳٫۲ درصد، آلبینیسم ۲٫۵ درصد و نیستاگموس %۲٫
نتیجه گیری: در این مطالعه، علل اصلی اختلالات بینائی، آتروفی اپتیک و رتینیت پیگمنتوزا بود، لذا اقدامات پیشگیرانه ویژه می تواند در کاهش بروز معلولیت های بینائی موثر باشد.