مقاله طرحی برای اثری در مورد جغرافیای سیاسی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در فصلنامه ژئوپلیتیک از صفحه ۲۱۴ تا ۲۳۶ منتشر شده است.
نام: طرحی برای اثری در مورد جغرافیای سیاسی
این مقاله دارای ۲۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ژاک تورگو آن روبرت

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
آن روبرت- ژاک تورگو بارون اولن متولد ۱۰ می ۱۷۲۷ در پاریس است که در تاریخ ۱۸ مارس ۱۷۸۱ وفات یافت. وی سیاستمدار و اقتصاددان فرانسوی است. وی در کلیسا و در سوربن تحصیل کرد. وی هوادار تئوری های لیبرال کسنی و گورنای بود. وی به سمت وزیر امور دریایی سپس بازرس کل امور مالیه پادشاه فرانسه لویی شانزدهم منصوب شد. اما تلاش های وی برای کاهش بدهی ملی و بهبود زندگی مردم با شکست مواجه شد. منتقدین وی را مردی ساده، شریف، قانونمدار، عاشق عدالت، حقیقت و در واقع یک ایده آلیست و دانشمند معرفی کرده اند. از آنجا که دو مقاله تورگو در سال ۱۷۵۱ منتشر شده و تورگو در آن ابعاد وسیعی برای مطالعات جغرافیای سیاسی مطرح کرده است، لذا ترجمه و انتشار مقاله تورگو ضروری به نظر رسید و بدین ترتیب سابقه علم جغرافیای سیاسی به زمانی خیلی عقب تر از آنچه که تاکنون مطرح می شد، باز می گردد. در اینجا لازم است که از آقای دکتر حافظ نیا که متن دو مقاله را اختیار مترجم قرار داد و تلاش هایی که ایشان برای اعتلای جغرافیای سیاسی به عمل می آورند، سپاسگزاری نمایم.
متن این مقاله بعدها در کتابی در مورد آثار تورگو با تغییراتی اندک منتشر شد که این تغییرات در متن ترجمه به نحو زیر مشخص شده است. مطالبی که در [] قرار گرفته، مطالبی هستند که در متن اصلی نبوده و در متن کتاب سال ۱۸۴۳ م اضافه شده یا تغییر یافته اند. مطالبی که در {} قرار داده شده اند، در متن اصلی تورگو بوده اما در متن کتاب سال ۱۸۴۳ م حذف شده اند. این مقاله در سال ۱۷۵۱ م منتشر شده است.